Piątkowe spotkanie w bibliotece rozpoczęło się już o godz. 17.00 rozmową z podróżnikiem Jakubem Radomskim. Młody jastrzębianin opowiedział o swoich podróżach na morzach i lądach, jakie odbył w ubiegłym roku wraz z kuzynem i wujkiem kpt. Jerzym Radomskim.

Kolejne spotkanie zaplanowano na godz. 18.00 i gościem był właśnie Mariusz Szczygieł. Wybitny dziennikarz, reportażysta, zakochany w Czechach i ich kulturze, podczas spotkania z mieszkańcami Jastrzębia-Zdroju opowiedział o swoich książkach i podróżach do naszych południowych sąsiadów.

Kiedy udzielałem wywiadu w czeskim radiu, po nagraniu podałem koleżance Czeszce płaszcz. A ona do mnie mówi: Od razu widać, że z Polski, bo szlachcic, bo u nas w Czechach to nikt już płaszcza kobiecie nie poda – opowiadał z humorem Mariusz Szczygieł.

Dziennikarz odpowiadał także na pytania jastrzębian. Po spotkaniu była możliwość otrzymania autografu oraz dedykacji w książce.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Jastrzębski Maraton Literacki – promocja wartościowych zjawisk czytelniczych dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Kolejne spotkania w bibliotece już w przyszłym tygodniu:

11 maja – godz. 11.00, Barbara Rosiek,  autorka książki Pamiętnik narkomanki,

13 maja – godz. 18.00, Artur Andrus.