W spotkaniu uczestniczył inwestor, firma Acteeum Central Europe zaproszony przez prezydenta miasta Annę Hetman. Udział w nim wzięli też przedstawiciele władz miasta, radni, strona społeczna, Tomasz Szewczyk – prezes firmy Acteeum Central Europe, a także Marek Gachowski – architekt odpowiedzialny za koncepcję przyszłego obiektu. Inwestycja opiewa na około 55 mln euro. Planowana w strefie centrum galeria daje możliwość stworzenia koło 1 tys. miejsc pracy (już od etapu budowy obiektu), a także współpracy m.in. ze Spółką Energetyczną Jastrzębie (dostawcą energii), Jastrzębskim Zakładem Wodociągów i Kanalizacji (dostawcą wody) czy Powiatowym Urzędem Pracy (który przeprowadzi rekrutację pracowników). Prezes Tomasz Szewczyk jest otwarty na współpracę z jastrzębskimi firmami ochroniarskimi oraz lokalnymi przedsiębiorcami.

Inwestycja to także wpływy do budżetu miasta – około 2 mln zł z podatku od nieruchomości, dodatkowo – z PIT i CIT w związku z nowo utworzonymi miejscami pracy.

Według wstępnej koncepcji inwestycja usytuowana będzie w południowej części działki. Będzie to obiekt trzykondygnacyjny z parkingiem. Oprócz części handlowej inwestor planuje powstanie lokali usługowych, gastronomicznych i rozrywkowych, a także kino i klub fitness. Poza częścią kubaturową inwestycja obejmuje urządzenie miejskiego placu o amfiteatralnym układzie służącego organizacji imprez i różnego rodzaju wydarzeń dla mieszkańców miasta. We wschodniej części budynku ma się znaleźć food court otwarty na teren rekreacyjno-sportowy.

Inwestor uspokoił mieszkańców, którym na sercu leży stan zieleni na terenie miasta. Zapowiedział, że przewiduje utworzenie terenów rekreacyjnych, które zlokalizowane będą wokół terenu zielonego objętego ochroną. Tereny wokół centrum, o charakterze otwartym, publicznym, będą zagospodarowane intensywną zielenią. Co więcej, inwestor podjął decyzję, że planowane centrum handlowe zdobędzie międzynarodowy, proekologiczny certyfikat BREEAM.

– Bardzo się cieszę z dzisiejszego spotkania, bo było ono bardzo szczere. Kiedy pan prezydent Ryszard Rakoczy zwrócił się do nas z prośbą byśmy wzięli w nim udział, moja odpowiedź brzmiała „nie”. Uczestniczyłem już w wielu takich spotkaniach i każde z nich kończyło się przepychankami słownymi. Pan prezydent jednak bardzo nalegał, za każdym razem podkreślając jak ważny jest temat tej inwestycji dla mieszkańców, dla Jastrzębia. Teraz mogę mu tylko za to podziękować, bo była to bardzo dobra sugestia. – podsumowuje spotkanie prezes firmy Acteeum Central Europe, Tomasz Szewczyk. – Bardzo mnie cieszy to, że widzę u państwa akceptację na zagospodarowanie tego terenu zgodnie z naszą koncepcją. Wiele dyskutowanych tu elementów, ważnych dla państwa będziemy w stanie wprowadzić w późniejszym etapie do naszego projektu –  zapewnia. – Rozumiem emocje i oczekiwania radnych i mieszkańców. My, naszą inwestycją musimy się wkomponować w to co państwo jako miasto uchwaliliście i razem przygotowaliście. Weszliśmy w ten teren z planem zagospodarowania pozwalającym na budowę tego centrum handlowego. Jesteśmy otwarci na wszystkie sugestie, nad każdą z państwa uwag się pochylimy. Podobnie jak władzom tego miasta, jak obecnym tu radnym zależy nam, by ta inwestycja była interesującą propozycją dla wszystkich mieszkańców – dodaje.