Tradycyjnie w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła została odprawiona msza św. W tym historycznym i od zawsze związanym z walczącą Solidarnością kościołem „na górce” mszę św. koncelebrował metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc.

Wydarzenia 1980 roku, których byliśmy świadkami, po 35 latach wracają dziś ze szczególną wyrazistością. Nie wolno nigdy o nich zapomnieć. Trzeba o nich mówić, przypominać, informować młode pokolenia, by wiedziały jaka była cena wolności. Uwrażliwiał nas na to Jan Paweł II, który mówił, że było to przełomowe wydarzenie w historii naszego narodu. Solidarność otworzyła bramy wolności dla zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła mur berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów II wojny światowej. Nie wolno nam nigdy tego zatrzeć w naszej pamięci, to wydarzenie należy do naszego dziedzictwa narodowego – apelował arcybiskup.

Dalsza część uroczystości odbyła się na placu przed kopalnią „Zofiówka”, dawniej „Manifest Lipcowy”.

35 lat temu w Szczecinie, w Gdańsku i w Jastrzębiu narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Walczyliśmy wtedy o godność, wolność i sprawiedliwość. Chcieliśmy zmian, chcieliśmy upodmiotowienia pracowników. Ten wiatr zmian dotarł do Jastrzębia – przypomniał Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.

Jak dodał Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, to właśnie kopalnia Zofiówka w 1980 roku spięła w klamrę porozumienia w Szczecinie, w Gdańsku i w Jastrzębiu-Zdroju.

Trzeba pamiętać o tym, że to tu w Polsce rozpoczęła się Solidarność, że to w naszym kraju rozpoczęliśmy demontaż systemu komunistycznego w Europie. To nie mur berliński, nie aksamitna rewolucja w Czechosłowacji, tylko tego dokonaliśmy w naszym kraju, w naszej Ojczyźnie – zaznaczył Piotr Duda.

Prezydent RP Andrzej Duda w swoim przemówieniu podkreślił, że nie byłoby zwycięskiego sierpnia, gdyby Wybrzeże nie zostało poparte przez Śląsk.

Tu podpisano porozumienie, dzięki któremu powstała Solidarność. Bo nie byłoby zwycięskiego sierpnia, gdyby Wybrzeże nie zostało poparte przez Śląsk. Nie byłoby, bo Śląsk miał i ma wielką siłę w Rzeczpospolitej. Nie byłoby też wielu ważnych dla ludzi postanowień, bo to porozumienie tu – jastrzębskie – wywalczyło wolne soboty. Dziś się ludziom wydaje w naszym kraju, że wolna sobota to coś zupełnie naturalnego, a trzeba było o nią walczyć. Oddaję dzisiaj hołd wszystkim górnikom, którzy wtedy uczestniczyli w tym strajku – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego zebrani złożyli wieńce i kwiaty.

GALERIA ZDJĘĆ