Jest to największy ogólnopolski program profilaktyki i edukacji stomatologicznej, którego celem głównym jest zmniejszenie nasilenia i występowania choroby próchnicowej zębów u małych dzieci. Projekt ten został objęty honorowym patronatem m.in. Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia, Pierre Fauchard oraz Polskiego Academy oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Projekt będzie realizowany do końca 2016 roku na obszarze całego kraju, a na terenie województwa śląskiego przewiduje się objęcie działaniami edukacyjnymi 50 tys. dzieci.

Ogólnopolska akcja jest podyktowana ostatnimi wynikami badań, gdzie 50% 3-latków choruje na próchnice zębów, zatem udział w Projekcie wydaje się być obligatoryjny aby od najmłodszych lat zapewnić dzieciom dostęp do wiedzy na temat prawidłowych nawyków związanych z dbaniem o higienę jamy ustnej.

W ramach działań projektu zostaną zorganizowane bezpłatne szkolenia dla nauczycieli przedszkolnych z zakresu: „Choroba próchnicowa u dzieci w wieku 0-5 lat w Polsce i na świecie” oraz „Opieka stomatologiczna nad dzieckiem w wieku 0-5 lat – kryteria profilaktyki i leczenia”.

Placówki biorące udział w projekcie otrzymają atrakcyjne pakiety edukacyjne, z wykorzystaniem których nauczyciele będą mogli prowadzić ciekawe zajęcia z podopiecznymi. Rodzice za pośrednictwem przekazanych dla nich materiałów dowiedzą się jak prawidłowo dbać o zęby swoich dzieci. Ponadto każde dziecko otrzyma zestaw do higieny jamy ustnej oraz kalendarz mycia zębów.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach jako realizator Projektu na terenie województwa śląskiego, zwraca się z prośbą o promowanie i rozpowszechnianie informacji o powyższym przedsięwzięciu m.in. przekazanie mailowo informacji o projekcie do placówek przedszkolnych, umieszczenie informacji o trwającej rekrutacji na stronie internetowej Urzędu Miasta, Gminy, Wydziałów Edukacji oraz Zespołów Obsługi Placówek Oświatowych. Jeżeli to możliwe, proszę także o bezpośredni kontakt z placówkami.

Regulamin udziału w Projekcie oraz wszelkie informacje dotyczące możliwości przystąpienia do przedsięwzięcia znajdują się na stronie www.zebymalegodziecka.pl.