My, jako Związek Sybiraków, czcimy ten dzień i pragniemy, żeby to nie był tylko Dzień Sybiraka, ale dzień całego naszego narodu, który 17 września 1939 roku utracił wolność – podkreślił Ryszard Czernecki, prezes jastrzębskiego koła Związku Sybiraków. Zwrócił się też do młodzieży, aby ta pamiętała o tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę.

Przy symbolicznym grobie nie zabrakło wierszy poświęconych tragicznym wydarzeniom sprzed lat, które deklamowali uczniowie Gimnazjum z oddziałami integracyjnymi nr 5 w Zespole Szkół Handlowych im. Zesłańców Sybiru.

Jak zaznaczył Janusz Buda, zastępca prezydenta miasta, Sybiracy są prawdziwym i autentycznym świadectwem historii. – Pamięć przekazywana z pokolenia na pokolenie o tym, że jesteśmy Polakami nigdy nie zginęła i jak Feniks z popiołów Polska się odradzała. Historia jest nauczycielką życia, z której powinniśmy czerpać – powiedział wiceprezydent Janusz Buda.

Na zakończenie uroczystości uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze przy symbolicznym grobie poświęconym obrońcom Ojczyzny w czasie II wojny światowej oraz Sybirakom i pomordowanym w Katyniu i łagrach sowieckich.

GALERIA ZDJĘĆ