Gwiazdą wieczoru był zespół Kantu. Jednak koncert był tylko jednym z elementów tej szlachetnej akcji, podczas której można było zarejestrować się w bazie danych dawców szpiku

Podczas koncertu każdy chętny mógł degustować i zakupić yerbę oraz akcesoria potrzebne do jej przygotowania. Wolontariusze służyli informacją o metodach przygotowywania yerby. Najważniejszym elementem wieczoru była jednak możliwość pozostania dawcą szpiku. Pobór odbywał się pod nadzorem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Przeszczep szpiku jest najskuteczniejszą metodą leczenia niektórych chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Wcześniej należy całkowicie zniszczyć nieprawidłowo działający szpik chorego. Przetoczone dożylnie (tak jak krew) komórki dawcy zasiedlają miejsca po zniszczonym szpiku biorcy i namnażają się tworząc nową krew. Jeśli to możliwe, biorcy przetacza się również krew i płytki krwi dawcy szpiku, przez to ogranicza się komplikacje wynikające z niezgodności antygenowej.

Może się zdarzyć, że przeszczep szpiku się nie przyjmie. Wtedy dawca może zostać poproszony o powtórne oddanie materiału przeszczepowego albo o oddanie limfocytów poprzez ich separację z krwi obwodowej.

Każdy zainteresowany oddaniem szpiku powinien odwiedzić stronę www.dkms.pl