Jak informuje Instytut Matki i Dziecka już co piąty polski uczeń ma nadwagę. W Jastrzębiu-Zdroju trwa akcja „Zdrowy Talerz”, której zadaniem jest nauka krok po kroku, jak wprowadzać zdrowe zmiany w swoim życiu.

W nowym roku szkolnym doczekaliśmy się rewolucyjnych zapisów wprowadzonych wspólnie  przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zdrowa żywność w szkolnych sklepikach czy zmiany przy wystawianiu zwolnień z zajęć wychowania fizycznego to jedne z kilku odważniejszych i przełomowych zaleceń. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, co piąty uczeń ma nadwagę, wielu ma wady postawy, a aż 70% zbyt niską wydolność fizyczną. To odpowiednia pora aby uświadamiać rodziców i dzieci jak ogromny wpływ na zdrowie ma  odżywianie i ruch, bowiem szkoła to centrum edukacji. Gdzie indziej zatem mogły by się wydarzać takie oto działania? To ogromne wyzwanie dla dyrektorów i kadry nauczycielskiej, a jednocześnie otwarcie się na bardzo zdrowy trend i pokazanie, że zdrowe nawyki to zdrowe dzieci, a w przyszłości to zdrowe społeczeństwo.

Nie walczmy ze zdrowiem

Zapisy ministerialne mogą budzić nasz sprzeciw, jednak placówki oświatowe nie mogą pozostać obojętne wobec wymogów jakie zostały określone w rozporządzeniach. Zamiast walczyć, lepiej jest zorganizować warsztaty praktyczne dla dzieci i młodzieży, w których nauczą się krok po kroku wprowadzać zmiany w swoim życiu w zakresie żywienia jak i  kondycji fizycznej.

Więcej o akcji "Zdrowy talerze" można przeczytać w najnowszym numerze gazety "Jastrząb".