Został założony na początku lat 60. XIX wieku. Pierwszymi obiektami uzdrowiskowymi wybudowanymi na terenie Parku były „Szwajcarka” i pijalnia wód. W Parku Zdrojowym znajdowało się drugie źródło solanki jodo-bromowej. Od samego powstania Park Zdrojowy stanowił niezwykłą atrakcję uzdrowiska Jastrzębia. Park Zdrojowy od początku założenia podzielony był na dwie „części” – uporządkowaną i „krajobrazową”. Z czasem w Parku zaczęły powstawać kolejne zabudowania uzdrowiskowe: budynki Łazienek I, II i III i okazały budynek „Wojskowego Letniska Śląskiego” (późn. Górnik).

RTEmagicC_tanczacapara.jpg

Wybudowano także budynek Zarządu Uzdrowiska (Masnówka) oraz muszlę koncertową, basen kąpielowy oraz korty tenisowe i skocznię narciarską. W czasach świetności uzdrowiska krajobrazowa część Parku Zdrojowego nosiła nazwę „Dolina Mikołaja”. W roku 1952 uzdrowisko nawiedziła silna wichura, która wyrządziła znaczne straty w drzewostanie parku. Po II wojnie światowej w Parku Zdrojowym miały miejsce prace mające na celu jego odbudowanie i uporządkowanie. Nadzór nad prowadzonymi w czynie społecznym pracami prowadziło  Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. 22 lipca 1955 odbyła się uroczystość oddania do użytku kuracjuszy odnowionego Parku, któremu nadano imię Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. „Wydarzenie” to upamiętnia kamienny obelisk, który do dziś znajduje się w Parku Zdrojowym. Do czasów współczesnych nie przetrwały budynki „Szwajcarki” oraz „Wojskowego Letniska Śląskiego”.

RTEmagicC_dolina_mikolaja.jpg

Dolina Mikołaja w Parku Zdrojowym – Czernecki Ryszard

Park Zdrojowy może pochwalić się bogactwem sprowadzonych gatunków roślin, m.in.: daglezji zielonej (Ameryka Północna), sosny wejmutki (Ameryka Północna), sumaka octowca (Ameryka Północna) czy niezwykle rzadkiego kasztana jadalnego (południe Europy), miłorzębu dwuklapowego (Chiny) i zółtnicy pomarańczowej (Ameryka Północna). W okresach letnich Park Zdrojowy zdobi także usytuowany pomiędzy budynkiem Łazienek II i główną aleją spacerową – zegar kwiatowy. W miesiącach letnich na jego terenie odbywa się szereg imprez kulturalnych. Jedną z ozdób parku jest zabytkowa Pijalnia wód, która w latach 2011-2012 została gruntownie odremontowana.

RTEmagicC_park_zdrojowy.jpg

Park Zdrojowy – Dariusz Mazur