Trzej królowie przejdą ulicami Jastrzębia

W środę 6 stycznia 2016 roku Kacper, Melchior i Baltazar ponownie zawitają do Jastrzębia-Zdroju. Tym razem korowód rozpocznie się spod parkingu pod Miejskim Ośrodkiem Kultury

Korowód rozpocznie się uroczystym przemarszem od parkingu przy Miejskim Ośrodku Kultury w Jastrzębiu-Zdroju, następnie przejdzie al. Józefa Piłsudskiego do hali widowiskowo-sportowej. Będzie to zatem trasa inna niż w zeszłym roku. W inscenizacji oprócz mieszkańców i Trzech Króli udział wezmą m.in. Święta Rodzina, pasterze, aniołowie, Śmierć czy Herod. Początek o godz. 12.00.

 

Święto Trzech Króli obchodzone jest zawsze 6 stycznia. Od kilku lat dzień ten jest znów wolny od pracy. Trzech Króli to najstarsze święto, które obchodzone jest w kościele już od IV wieku po narodzeniu Jezusa. Jego właściwa nazwa to Święto Objawienia Pańskiego. Jest w niej opis tego, jak za czasów króla Heroda do Jezusa przybywają mędrcy ze Wschodu. Byli to ci, którzy wówczas zajmowali się astronomią, śledzili gwiazdy. Ich uwagę przykuła gwiazda betlejemska. Królami zostali nazwani w III wieku, a ich imiona Kacper, Melchior i Baltazar są umowne. Objawienie Pańskie oznacza, że mędrcy symbolizowali cały świat, także pogan, którzy składają pokłon Jezusowi. Trzej Królowie mieli przynieść w darze Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę. W wielu miastach w Polsce, w tym m.in. w naszym mieście dzień Objawienia Pańskiego świętowany jest przez Orszak Trzech Króli: uliczne jasełka, połączone ze wspólnym kolędowaniem rodziców i dzieci.