Ruszyła akcja zima

Spadł pierwszy śnieg, za oknem zrobiło się biało i choć niezależnie od pogody akcja zima w naszym mieście rozpoczęła się wcześniej, to czas przystąpić do odśnieżania. Jastrzębie-Zdrój podzielone jest na 17 kwartałów, które utrzymuje dziewięć firm wyłonionych w drodze przetargu.

Dysponują one następującym sprzętem do utrzymania zimowego: ciągnik z pługiem i rozrzutnikiem – 51 szt., koparko-ładowarka – 7 szt., koparko – spycharka – 7 szt., ładowarka – 3 szt., mikrociągnik z pługiem do odśnieżania chodników – 19 szt., pługo – piaskarko – solarka – 17, pługo – solarka – 2 szt., samochód ciężarowy z pługiem – 5 szt., samochody patrolowe: wykonawcy 9 szt., straż miejska – 4 szt., urządzenie do wytwarzania solanki na bazach – 4 szt. oraz gotowa solanka przechowywana w specjalnych pojemnikach. Inny sprzęt, np. Multikar, Lublin, pick-up itp. do utrzymania chodników, deptaków – 23 szt.

Urząd Miasta utrzymuje tylko tereny przez siebie administrowane. Wyjątek stanowią drogi prywatne do osób niepełnosprawnych, które są odśnieżane na każdorazowe polecenie w czasie wystąpienia obfitych opadów śniegu.

Umownie sezon zimowy kończy 31 marca, a na akcję zima w budżecie miasta zabezpieczono ponad 3,5 mln zł.