Trzej królowie na jastrzębskich ulicach

6 stycznia ulicami naszego miasta przeszedł Korowód Trzech Króli, w którym tłumnie wzięli udział jastrzębianie oraz goście. Kacper, Melchior i Baltazar juz drugi raz zawitali do Jastrzębia-Zdroju. Tegoroczny korowód rozpoczął się spod parkingu przy Miejskim Ośrodkiem Kultury

Korowód rozpoczął uroczysty przemarsz od parkingu przy Miejskim Ośrodku Kultury, następnie przeszedł al. Józefa Piłsudskiego do hali widowiskowo-sportowej. Była to zatem trasa inna niż w zeszłym roku, zdecydowanie dłuższa. W inscenizacji oprócz mieszkańców i Trzech Króli udział wzięli m.in. Święta Rodzina, pasterze, aniołowie, Śmierć czy Herod.

 

Święto Trzech Króli obchodzone jest zawsze 6 stycznia. Od kilku lat dzień ten jest znów wolny od pracy. Trzech Króli to najstarsze święto, które obchodzone jest w kościele już od IV wieku po narodzeniu Jezusa. Jego właściwa nazwa to Święto Objawienia Pańskiego. Jest w niej opis tego, jak za czasów króla Heroda do Jezusa przybywają mędrcy ze Wschodu. Byli to ci, którzy wówczas zajmowali się astronomią, śledzili gwiazdy. Ich uwagę przykuła gwiazda betlejemska. Królami zostali nazwani w III wieku, a ich imiona Kacper, Melchior i Baltazar są umowne. Objawienie Pańskie oznacza, że mędrcy symbolizowali cały świat, także pogan, którzy składają pokłon Jezusowi. Trzej Królowie mieli przynieść w darze Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę. W wielu miastach w Polsce, w tym m.in. w naszym mieście dzień Objawienia Pańskiego świętowany jest przez Orszak Trzech Króli: uliczne jasełka, połączone ze wspólnym kolędowaniem rodziców i dzieci.