Jedzenie metodą na chudnięcie

Jastrzębianka Amanda Gibas ważyła kiedyś 128 kg przy wzroście 176cm. Obecnie ma 60 kg mniej, a jej walka z otyłością miała jedno motto – jeść pięć razy dziennie.

Jeśli tylko weźmiesz jedną tabletkę x, a do tego popijesz ją koktajlem y to schudniesz ile chcesz i to bez żadnych ćwiczeń i przy dotychczasowym jedzeniu. Reklamy tego typu atakują nas codziennie. Niestety wiele osób w to wierzy, a to wszystko nie tak. Przekonuje nas o tym Amanda Gibas, 33-letnia jastrzębianka, o nienagannej figurze i szczupłej buzi, która osiem lat temu ważyła ponad 100 kg.

 

Od małego wmawiano mi, że mam „grube kości”. Że tata i mama nie są szczupli to i ja nie będę, bo mam to w genach. Kiedy w ósmej klasie podstawówki miałam robiony bilans ważyłam 98 kg przy wzroście 172. W klasie uchodziłam za pupilka, nikt mi nigdy nie powiedział bym się wzięła za siebie. Może gdyby było inaczej zrobiłabym coś ze sobą. W liceum swoją wagę tuszowałam ubraniami. Momentem przełomowym była waga 115 kg w liceum. Nie mogłam jeździć konno i grać w moją ulubioną siatkówkę. Postanowiłam, że muszę zrzucić trochę kilogramów – tą historią swoją walkę z kilogramami zaczyna Amanda Gibas. Jastrzębianka od najmłodszych lat miała problemy z nadwagą, a momentem kulminacyjnym było 128 kg przy wzroście 176 cm. Pierwsze diety zaczęły przynosić efekty, jednak krótkotrwałe. – Wpierw przeszłam na dietę 1000 kalorii. W ciągu sześciu miesięcy schudłam 18 kg. W rodzinie zaczęli mnie porównywać do najładniejszej kuzynki. Bardzo mnie to ucieszyło. Jak schudłam te 18 kg to uznałam, że znalazłam złoty środek i przestałam stosować dietę. Zamiast 18 kg wróciło ich 24. Jednak to mnie nie zraziło, bo uznałam że jak raz schudłam to schudnę i drugi raz. Jednak to nie tak wygląda – dodaje Amanda. Następnym krokiem były diety cud z kolorowych pism. Jastrzębianka na przemian jadła tylko sałatki, owoce, czasem tylko słodycze. Jednak to prowadziło donikąd, a zamiast chudnąć to pani Amanda się odwodniła. – Doprowadziłam swój organizm do ruiny. Jeśli spożywamy jeden lub dwa posiłki dziennie, to wszystko nam się odkłada i zamienia w tłuszcz. By schudnąć trzeba jeść – dodaje.

 

Więcej o przemianie jastrzębianki będzie można przeczytać w lutowym numerze gazety „Jastrząb”.