Uzdrowiskowe skarby w Parku Zdrojowym

W 2010 roku na terenie Parku Zdrojowego odnaleziono i wydobyto zabytkową wannę z czasów uzdrowiskowych. Wanna znaleziona w 2010 roku znajduje się w budynku Galerii Historii Miasta – sześć lat temu pochodzący z 1862 roku marmurowy element ufundowany wówczas przez hrabiego Koenigsdorffa przeszedł gruntowną renowację i dziś prezentuje się okazale. Obok znalazło się również miejsce dla kolejnej zabytkowej wanny z połowy ubiegłego wieku.

Jak się okazało to nie jedyny tego typu unikatowy eksponat znajdujący się na terenie dzielnicy Zdrój. Pan Marek Wróbel, mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju dotarł niedawno do kolejnego pouzdrowiskowego urządzenia, choć na początku nie był do końca pewny, czy jest to kolejna wanna znaleziona na terenie parku. Pracownicy Galerii Historii Miasta potwierdzili, że mamy do czynienia z tego typu znaleziskiem.

Problem z takimi eksponatami polega na tym, że są one bardzo ciężkie, wanna marmurowa waży ok. 600 kg i by zainstalować tę którą już mamy, musieliśmy dokonać specjalnych ekspertyz czy strop wytrzyma takie obciążenia – mówi Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta.

Trudno określić czy hol galerii będzie w stanie wytrzymać obciążenie odnalezionej wanny, z pewnością będą potrzebne kolejne ekspertyzy.

– Wannę tego typu, która teraz odnaleziona została na terenie parku już posiadamy, ale mimo to warto ją wyciągnąć tak by znalazła się w jakimś godnym miejscu – podkreśla kierownik GHM.

Dodatkowym parkowym znaleziskiem mieszkańca Jastrzębia-Zdroju jest także wyjątkowy kubek uzdrowiskowy, którego Galeria Historii Miasta jak dotąd nie posiadała.

DSC_0309 DSC_0329 DSC_0321

fot. Maciej Gucik