Powstańcy – PamiętaMY!

Już od 2013 roku Zespół Szkół przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju uczestniczy w ogólnopolskim programie „Kartka ze szpitala”, realizowanym przez Fundację Rosa. Polega on na wykonywaniu przez uczniów – pacjentów kartek okolicznościowych według własnego projektu.

 

Każda edycja programu staje się dla dzieci znakomitą okazją, by zapomnieć o tym, że są w szpitalu, aby poznać nową technikę plastyczną, jaką jest scrapbooking, uczyć się aktywnie spędzać czas wolny i rozwijać swoją wyobraźnię.

 

Fundacja Rosa we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyła specjalną edycję tegoż programu – „Kartka ze szpitala – Kartka dla Powstańca”. W 2014 roku uczennica Zespołu Szkół Lena, po zakończeniu akcji „Kartka dla Powstańca”, została zaproszona do udziału w filmie „Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczanie pokoleń”, będącym wzruszającym dokumentem zawierającym wypowiedzi czterech uczestników powstania warszawskiego oraz dzieci biorących udział w projekcie.

 

 

W tym roku uczniowie Zespołu Szkół przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju brali udział w kolejnej odsłonie programu „Kartka ze szpitala – Mali Wielcy Bohaterowie”. Dzięki temu, wykonując kartki dla uczestników powstania warszawskiego, mieli okazję podziękować w imieniu swoim i swoich najbliższych za wolność i odwagę oraz sprawić przyjemność bohaterom.

 

Miłą niespodziankę uczniom zgotowali sami powstańcy, licznie odpowiadając na otrzymane kartki. Poza podziękowaniami młodzież otrzymała również wiele zdjęć i osobistych pamiątek. Wielu z nich w swoich listach opisywało dramatyczne, a zarazem wzruszające historie związane z przebiegiem powstania warszawskiego i czasem wojny.

 

Uczennice wraz z podziękowaniami otrzymały książki autorstwa Tadeusza Zapałowskiego pt. „Żołnierska przygoda małolata” oraz Emila Kumora „Wycinek z historii jednego życia”, opisujące osobiste wspomnienia z tamtego okresu.

 

Wszystko to przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania historią i uświadomienia sobie, że dzieci i młodzież w tamtych przerażających czasach charakteryzowały się wielkim patriotyzmem, który pozwalał im z odwagą i męstwem stanąć do walki o wolność Polski i Polaków. Mamy nadzieję, że w ten sposób nawiązane kontakty zaowocują wieloletnią, międzypokoleniową przyjaźnią.

 

 

Inf. nad. Edyta Paruch