O seniorach bez politykowania

Kolejny poniedziałkowy wieczór upłynął pod znakiem spotkania z mieszkańcami. Tym razem głównymi bohaterami cyklu spotkań „O mieście bez politykowania” byli jastrzębscy seniorzy.

W poniedziałek, 7 marca sala Rady Miasta jastrzębskiego magistratu zapełniła się po brzegi.

„Frekwecja podczas żadnego z wcześniejszych spotkań nie była tak duża. To pokazuje, że seniorzy żywo interesują się tym, co dzieje się w mieście, śledzą informacje.” – mówiła Anna Hetman, Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój.

W czasie spotkania seniorzy mieli okazję poznać Spolecznego Doradcę ds. Polityki Senioralnej – Krystynę Jurewicz, zapoznać się z założeniami polityki senioralnej prowadzonej przez miasto oraz programu „Ogólnopolska Karta Seniora”, Prezydent Miasta zachęciła do udziału w prowadzonej przez Straż Miejską akcjii „Bezpieczny senior”.

Podjęty został również temat braku domu dziennego pobytu na terenie naszego miasta. Prezydent Miasta poinformowała, że w chwili obecnej są prowadzone prace nad wprowadzeniem takiej alternatywy, poszukiwany jest lokal, który spełniałby warunki określone w programie. Pomysł stworzenia domu pobytu dziennego w Jastrzębiu-Zdroju ma związek z potrzebą zgłaszaną przez wielu mieskańców oraz z możliwością pozyskania środków rządowych z Programu Senior VIGOR.

W ostatnim czasie, w Jastrzębiu-Zdroju ruszył mieszczący się przy ul. Wrzosowej Klub Integracji Społecznej. Jego główne cele i założenia przedstawiła Renata (Amanda) Gibas.

Prezydent Miasta omówiła również niektóre z punktów programu „Aktywni 60 +” przygotowanego w ostatnim czasie przez miasto. Działania międzypokoleniowe, wspieranie działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku, szereg zajęć uaktywniających (m. in warsztaty w zakresie obrony przed manipulacją, komputerowe, plastyczne itd.), współpraca z OPS, czwartki seniora (w czasie których m. in. odbywać się będą dancingi), kawa dla seniora – to tylko niektóre z zawartch w nim punktów.

Po przedstawieniu propozycji, zadań i inicjatyw realizowanych przez miasto, w czasie dyskusji seniorzy przedstawiali swoje propozycje jak sprawić, by miasto było bardziej przyjazne tej grupie społecznej. Wśród propozycji znalazły się m. in. stworzenie przychodni geriatrycznej, umiejscowienie większej ilości ławeczek przy traktach pieszych, Dom Pomocy Społecznej z jednoosobowymi pokojami, czy udogodnienia w kwestii parkowania dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Seniorzy zgłosili także szereg problemów, z którymi spotykacją się każdego dnia w swoich lokalnych społecznościach, na osiedlach, na których mieszkają, czy w miejscach, które często odwiedzają.

 

fot. Anna Świderska