Wycieczka do Żor

Nasze przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju wyruszyły 10 marca 2016 roku na wycieczkę do Żor-Osin. Było wesoło, a jeszcze potęgował tę wesołość fakt, że z nimi jechali rodzice i Babcie. Tematem spotkania były zwyczaje wielkanocne.

Po przyjeździe do Centrum Kultury Regionalnej przywitały je panie ubrane w śląskie stroje i gdy dzieci usiadły na przygotowanych dla nich krzesłach rozpoczęły opowiadanie (w śląskim języku) o przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych. Najpierw opowiadano o Wielkim Tygodniu, Niedzieli Palmowej, tworzeniu pisanek (dzieci dowiedziały się, jaka jest różnica między pisanką a kraszanką a także w czym kiedyś farbowano jajka) i potem każdy przedszkolak mógł pomóc w przygotowaniu danej pisanki. Dzieci próbowały przygotować wielkanocny koszyczek. Najpierw robiły to z pomocą pań, potem potrafiły już same zadecydować, co pasuje do koszyczka wielkanocnego, a co trzeba odłożyć na półkę, bo mąki czy cukru nie bierze się przecież do kościoła!

P1090085

fot. arch. PP nr 2

Koszyczek był piękny, ale gości czekały jeszcze inne niespodzianki. To było radosne przeżycie dla chłopców – tradycyjne polewanie wodą, i to nie tylko z sikawki, ale z prawdziwego wiadra!
Chłopcy mieli zabawę nie lada a dziewczynom pozostawało tylko piszczeć (i to wcale nie z radości!)

P1090173

fot. arch. PP nr 2

Polani zostali również opiekunowie, bo jak to nasza gospodyni powiedziała, jeżeli jakąś dziewczynę się polewa, to znaczy że jest ładna.
Po posiłku była zabawa w formie tańca przy muzyce, rozwiązywanie zagadek o Wielkanocy, oglądanie przedstawienia – było wesoło i różnorodnie. Zagadki były proste, a odpowiedzi kolorowe, bo namalowane farbami. Było jeszcze ubieranie baranka (którego dzieci zabrały do przedszkola), marsz z kogucikiem (w którym brali udział wszyscy, nawet nasz pan kierowca). Najlepiej miał nasz Julian, bo sobie po prostu jechał w wózeczku.
I co było istotne w tych zabawach? Panie z Centrum uświadomiły przedszkolakom, że najważniejszy w czasie Wielkanocy jest baranek, bo przypomina o ofierze Pana Jezusa podjętej za ludzi.

 

Anna Trybuchowska, nauczyciel z Publicznego Przedszkola nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju