Poszukiwane są dobrze zaprojektowane produkty, projekty graficzne i usługi, które zostały wdrożone w województwie śląskim w 2015 roku. Organizatorzy stawiają przede wszystkim na użyteczność i innowacyjność. Do udziału zaproszone są firmy, projektanci, instytucje publiczne (samorządy i instytucje kultury) i organizacje pozarządowe, które zmieniają na lepsze region i codzienne życie jego mieszkańców.

„Śląska Rzecz” to jedyny regionalny konkurs dizajnu w Polsce. Nagrody i wyróżnienia są przyznawane w trzech kategoriach: produkt, grafika użytkowa (w tym komunikacja wizualna i multimedia) oraz usługa. W dotychczasowych dziesięciu konkursowych edycjach udział w zgłosiło ponad 414 firm i instytucji z 534 projektami, m.in. mebli, lamp, odzieży specjalistycznej (np. sportowej czy obuwia ochronnego), sprzętu medycznego, sprzętu sportowego, wózków dziecięcych, żywności, ale też ciężkich maszyn (kotłów grzewczych, frezarek, obrabiarek, tokarek, pojazdów ratowniczych i terminali parkingowych), jak i książek, wydawnictw (także muzycznych), etykiet i opakowań, stron internetowych, czy identyfikacji wizualnych, ale też komunikacji wizualnej i systemów informacji miejskiej. Cztery lata temu dołączyły do nich firmy, instytucje i projektanci wdrażający usługi.

Laureaci oraz nominowani do ekspozycji są prezentowani na pokonkursowej wystawie, która wędruje po kraju. Każdej edycji towarzyszą dwujęzyczne katalogi, prezentujące nagrodzonych i wyróżnionych projektantów, firmy oraz organizacje. Zwycięzcy dołączają także do wyjątkowego grona uczestników stałej wystawy „Dizajn po śląsku.

Termin przyjmowania zgłoszeń: 18 kwietnia 2016.
Uroczysta gala wręczenia nagród: 15 czerwca 2016.
Wystawa pokonkursowa w Zamku Cieszyn: 15 czerwca – 31 lipca 2016.
Wystawa pokonkursowa w Muzeum Śląskim w Katowicach: 5 sierpnia – 25 września 2016.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Zamku w Cieszynie http://www.zamekcieszyn.pl/pl/artykul/slaska-rzecz-891

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: www.slaskie.pl