Tydzień z Liczbą Pi w Zespole Szkół nr 8  im. Ziemi Śląskiej

Już po raz drugi w naszej szkole obchodziliśmy Święto Nauk Przyrodniczych. Tym razem obchody trwały cały tydzień od 14 do 18 marca.

Pierwszego dnia, czyli w Dniu Liczby PI, odbyła się uroczysta akademia, podczas której uczniowie poszerzyli wiedzę na temat liczby PI, obejrzeli ciekawe filmy przedstawiające zastosowanie matematyki w różnych dziedzinach nauki oraz poznali życiorysy dwóch ważnych naukowców, którzy obchodzą urodziny 14 marca czyli właśnie w Dniu liczby pi, słynnego fizyka Alberta Einsteina oraz wybitnego polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego. W czasie akademii odczytane zostały także wyniki szkolnego, międzyklasowego konkursu na „Matematyczną grę planszową”. Kolejne dni naszego „Tygodnia z Pi” to mnóstwo konkursów i tak: we wtorek odbył się konkurs Matematyczno-Przyrodniczy dla klas IV-VI szkoły podstawowej, w środę konkurs Matematyczno-Przyrodniczy dla gimnazjum. W czwartek uczniowie zmagali się z zadaniami Międzynarodowego Konkursu Kangur, a później „Pobiegli z Liczbą PI”, gdzie m.in. w czasie 3 minut 14 sekund musieli pokonać najdłuższą odległość czy przebiec 314m. (czas oraz odległość miała bezpośredni związek z liczbą pi, której rozwinięcie dziesiętne to w przybliżeniu 3,14). Uroczyste zakończanie obchodów „Tygodnia z Liczba Pi” miało miejsce w piątek 18 marca, podczas którego rozdane zostały dyplomy i nagrody za wszystkie konkursy, w tym także za konkurs plastyczny p.t. „Portret liczby PI”. Cała uroczystość miała na celu popularyzację matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych wśród uczniów, rozwijanie poczucia przynależności do naszej szkoły poprzez integrację a także rywalizację uczniów między oddziałami, ale przede wszystkim, pokazanie, że nauki przyrodnicze, to nie tylko „sucha teoria”, ale również wspaniała przygoda i zabawa.

inf. nad. Katarzyna Waniek , nauczyciel ZS 8