Zmagania z królową nauk

Czas nie stoi w miejscu, wręcz przeciwnie. Chociaż wydaje się, że znaleźliśmy się w podobnej sytuacji, to jednak w naszym życiu, w życiu szkół  wiele się zmieniło, bo przecież wraz z upływającym czasem  zmiany są nieuniknione.

Jest jednak coś, co powtarza się i łączy, fascynuje nas, intryguje, stanowi wyzwanie, interesuje – królowa nauk, za jaką nie bez powodu uważa się matematykę. To ona – nauka niełatwa, ale właśnie dlatego piękna, każdego roku łączy młodzież jastrzębskich szkół, którzy mają na jej temat wiele do powiedzenia. 14 kwietnia na uroczystej gali królowa nauk – matematyka zgromadziła w murach Zespołu Szkół nr 6 swoich wybrańców: jastrzębskich maturzystów i ich młodszych kolegów.

Ci pierwsi rywalizowali ze sobą 14 marca w tej szkole uczestnicząc w VI Miejskim Matematycznym Maratonie Maturzystów miasta Jastrzębia-Zdroju. Nieprzypadkowo w nazwie konkursu znalazło się słowo „maraton”. Każda drużyna miała do rozwiązania 160 zadań i mogła zdobyć 280 punktów, zmagania trwały 4 godziny. To wielkie przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie inicjatorka, doradca metodyczny matematyki Ewa Szatkowska oraz prezydent miasta Anna Hetman, która objęła patronat nad Maratonem. Emocje, jakie towarzyszyły młodzieży podczas Maratonu były bardzo duże, rywalizacja bardzo pozytywna, praca w zespole kreatywna.

Najlepszymi spośród 7 drużyn jastrzębskich szkół okazali się:

I miejsce – Marta Slaczałek, Mateusz Pawlik, Krzysztof Bondos, (drużyna reprezentująca liceum z Zespołu Szkół nr 6),

II miejsce –– Grzegorz Czyż, Krzysztof Gajda, Wojciech Grygierek (drużyna reprezentująca technikum z Zespołu Szkół nr 6),

III miejsce –– Tobiasz Dresher, Katarzyna Mańka, Kinga Morciś (drużyna reprezentująca liceum z Zespołu Szkół nr 2).

Wyróżnienie otrzymała drużyna reprezentująca liceum z Zespołu Szkół nr 1 w składzie: Michalina Waniewska, Damian Schmidt, Krzysztof Sobocik.

Zwycięzcy wywalczyli puchar Prezydenta Miasta oraz otrzymali nagrody.

z

Ale to nie wszystko, co działo się w Zespole Szkół nr 6. Młodsi koledzy  uczestniczyli w finale XIII Miejskiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Patronat nad konkursem objęła prezydent miasta Anna Hetman. Stroną organizacyjną przedsięwzięcia zajęli się: dyrektor ZS nr 6 Jerzy Maduzia, doradca metodyczny matematyki Ewa Szatkowska oraz wybrani nauczyciele matematyki pracujący w komisji konkursowej.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach: szkolnym (19 stycznia) i miejskim – finał 14 kwietnia. Do etapu miejskiego zakwalifikowało się 16 uczniów z jastrzębskich szkół. Uczniowie, którzy zmierzyli się z zawiłościami matematycznymi mieli do rozwiązania 8 zadań otwartych o podwyższonym stopniu trudności. Czas na rozwiązanie zadań wynosił 90 minut.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Anna Bernaś z Zespołu Szkół nr 1,

II miejsce – Mateusz Adamczyk z Zespołu Szkół nr 3,

III miejsce – Przemysław Chodór z Zespołu Szkół nr 6.

Wyróżnienia otrzymali:

Paweł Marcinowski z Zespołu Szkół nr 1, Zofia Stawowy  z Zespołu Szkół nr 6 oraz Artur Janeta Zespołu Szkół nr 3.

zk

Wszystkim gratuluję i życzę dalszego pasjonowana się matematyką

 

Inf. nad. Doradca metodyczny matematyki Ewa Szatkowska.