Hanna Pasterny w przyszpitalnym Zespole Szkół

Zespół Szkół przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju miał zaszczyt gościć w swoich murach wyjątkowego gościa – Hannę Pasterny. Pani Hanna jest niewidomą jastrzębianką, konsultantką ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku, wolontariuszką, podróżniczką i autorką książek: „Moje podróże w ciemno”, „Tandem w szkocką kratkę”, „Jak z białą laską zdobywałam Belgię”.

Uczniowie szkoły ciepło przyjęli panią Hannę, która bez problemu nawiązała kontakt z młodzieżą. Zabawnie opowiadała o swoich podróżach po Polsce, Europie i USA, czteromiesięcznym wolontariacie w Belgii, pracy i działaniach podejmowanych na rzecz osób niepełnosprawnych, o tym, jak wygląda ich codzienność, z jakimi borykają się trudnościami. Mówiła także o  instytucjach wspierających takie osoby w Polsce i na świecie.

Po spotkaniu uczniowie szkoły wręczyli gościowi własnoręcznie wykonane upominki.

Pani Hanna Pasterny udowodniła zebranym młodym ludziom, że nie ma rzeczy niemożliwych, a każdą trudność można pokonać. Jej życie stanowi doskonały przykład  tego, że człowiek może poradzić sobie w każdej sytuacji, wszystko zależy od determinacji i siły charakteru.  Osoby jak pani Hania stanowią niezwykły bodziec dla ludzi w pełni sprawnych, uświadamiają, ile możemy się od nich nauczyć, a także oswajają innych z niepełnosprawnością. Są niejednokrotnie podporą dla tych, którzy w wyniku nagłej utraty zdrowia muszą diametralnie przewartościować swoje życie.

Spotkanie z panią Hanią z całą pewnością było dla wychowanków Zespołu Szkół niezwykle cenną lekcją.

inf. nad. Edyta Paruch i Dorota Matlakiewicz