Piękna czterdziestoletnia

Szkoła Podstawowa nr 19 im. Juliana Tuwima obchodzi w tym roku 40. urodziny. Uroczysta gala z tej okazji odbyła się dziś w kinie Centrum.

Akademia rozpoczęła się występem artystycznym, podczas którego uczniowie w strojach ludowych zaprezentowali swoje umiejętności taneczne. Akcentem, który rozbawił wszystkich był występ ucznia szkoły, który przedstawił wiersz w gwarze śląskiej.

Po części artystycznej przyszedł czas na przemówienia. Głos zabrał dyrektor szkoły Grzegorz Węgliński, który przywitał zaproszonych gości.

– Szkoła ma już duże doświadczenie i staramy się wybrać z niego jak najwięcej. Cały czas się uczymy, spotykając wspaniałych ludzi na swojej drodze. Dziękuję, że jesteście z nami. W naszej szkole pracują pasjonaci, którzy wiele czasu i wysiłku poświęcają dla dzieci – podkreślił dyrektor.

Podczas gali nie zabrakło podziękowań i kwiatów.

DSC_0208

fot. K. Abrahamczyk

Czterdzieści lat, to dla młodych perspektywa bardzo odległa. Ten czas to wiele pokoleń, które przeszły przez progi tej szkoły, które przebywały w tych murach. Z pewnością to te mury wiedzą najwięcej. Pamiętają jakie były początki i jak szkoła się rozwijała. Życzę, aby kolejne lata przyniosły wiele perspektyw dla dziewiętnastki, żeby szkoła nadal się wyróżniała i wpisywała w historię naszego miasta powiedziała Anna Hetman, prezydent miasta.

Jubileusz to także okazja do wspomnień. Ciekawą anegdotę przytoczyła Elżbieta Siwiec, nauczycielka z długoletnim stażem, która w szkole pracuje od pierwszego dnia jej istnienia:

– Dokładnie pamiętam pierwszy dzień pracy – 16 sierpnia 1976 roku. Nie mieliśmy własnego budynku. Pierwszy rok szkolny upłynął w budynku, w którym obecnie mieści się Gimnazjum nr 8. Zajęcia odbywały się na II i III zmianę. Uczniowie dziewiętnastki mieli w wyprawkach szkolnych latarki, bo szkoła mieści się przy ul. Katowickiej. Latarkami oświetlaliśmy sobie drogę do domu, która prowadziła przez tereny niezabudowane. Wszyscy razem wracaliśmy po zajęciach na osiedle Staszica.

Na zakończenie uroczystości przygotowano prezentację, która w fotograficznym skrócie przypomniała historię szkoły.

 

<<Zobacz galerię zdjęć>>