Akcja szczepienia lisów

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że od 19 do 28 maja na terenie województwa śląskiego będzie prowadzona akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Przynęta zawierająca szczepionkę dla lisów ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Jej zapach lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów.

 

Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów na obszarze 10 tys. km² powierzchni zielonych. W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych 202620 dawek szczepionki. Szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi, jak pola, łąki, ogródki działkowe.

 

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o niepodnoszenie szczepionek z ziemi. Zapach ludzki pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa.

 

Trzeba też pamiętać, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone.

 

fot. Paulina Sieradzka