Świętowano Jastrzębski Dzień Kultury

Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia Stanisław Śmietana oraz chór Lira odebrali podczas tegorocznego Jastrzębskiego Dnia Kultury nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej.

Impreza odbyła się 20 maja w Kompleksie „Dąbrówka. Przybyłych na Jastrzębski Dzień Kultury piękną muzyką powitali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju pod kierunkiem Krzysztofa Durlowa.

 

To ogromnie ważne, że tutaj na tej sali, ale i w całym mieście, jest mnóstwo związanych z kulturą. Kultura jest podwaliną do budowania tożsamości nas wszystkich, nas jastrzębian, ale i nas Polaków. My jako jastrzębianie możemy się poszczycić ogromnym dorobkiem, bo jesteśmy miastem wyjątkowym z wyjątkową kulturą, przywiezioną z różnych zakątków kraju. Chciałabym, aby ten dzisiejszy dzień był początkiem naszych spotkań, nie tylko raz w roku, jak dziś – powiedziała prezydent miasta Anna Hetman, gospodarz piątkowego spotkania.

 

Prezydent wręczyła wyróżnienia pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także gratulacje dla tegorocznych stypendystów w dziedzinie kultury: Witolda Englendera, Macieja Gucika, Renaty Raszyk, Mariusza Cholajdy i Grzegorza Mioduszewskiego. Z kolei prof. Stanisław Śmietana oraz chór Lira otrzymali nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej upowszechniania lub ochrony kultury w wysokości 4 000 zł.

 

Chór Lira został założony 30 lat temu przy parafii p.w. Św. Katarzyny i Opatrzności Bożej. W swoim repertuarze ma pieśni maryjne i kolędy. Od lat uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Chórów im. Ks. Anzelma Skrobola oraz dekanalnym kolędowaniu przy żłóbku. Wspomaga też  inne chóry podczas występów charytatywnych oraz bierze udział w różnych koncertach, jubileuszach, uroczystościach, odpustach, dożynkach, prymicjach i rocznicach szkół.

 

Profesor Stanisław Śmietana to znany i ceniony dyrygent orkiestr dętych i pedagog, założyciel i dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju. Jest pomysłodawcą i organizatorem konkursów międzynarodowych i wieloletnim pracownikiem Zakładu Dyrygowania i Wokalistyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stanisław Śmietana jest twórcą i wieloletnim dyrygentem Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zasadniczej Szkoły Górniczej kopalni „Jastrzębie”.

 

Oprawę artystyczną gali zapewniły tancerki z Formacji EX JAZZ oraz Duet Sióstr Moniki i Agnieszki ze Szkoły Explozji Tańca. Zaprezentowano też prace fotograficzne, malarskie, koronkarskie oraz rzeźbiarskie. Swoje obrazy udostępnili: Grzegorz Mioduszewski, Robert Bareja, Agnieszka Król i Witold Englender, Janina Wiśniewska-Bogusz, fotografie: Aneta Kanik wraz grupą Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego Niezależni i Witold Englender, rzeźby: Jerzy Soremski i Grzegorz Sztymelski, prace koronkarskie Małgorzata Soremska, a wycinanki Zofia Tomeczek.

<<Zobacz galerię zdjęć>>