Dzieci odwiedziły Centrum Regionalne

W środę 27 kwietnia dzieci z grup III i IV ponownie  wybrały się na wycieczkę do Żorskiego Centrum Regionalnego z siedzibą w Żorach – Osinach. Nasze przedszkolaki miały możliwość uczestnictwa w zajęciach pt. „Bery,bojki”. Dzieci mogły zapoznać się z postaciami ze śląskich baśni. W śląskiej tradycji jest wiele przeróżnych skrzatów, strachów, duchów, o których mówi się w baśniach, bajkach i opowiadaniach.

Poznały postacie utopka, beboka, straszka, piecucha, meluzyny czy podciepka. Przedszkolaki miały także okazję wcielić się w aktorskie role postaci występujących w lokalnych legendach. Dzięki wykorzystaniu kukiełek tych postaci do inscenizowanych scenek teatralnych pokazujących fragmenty baśni, poznały jakimi wartościami należy kierować się w życiu, by być wiernym, uczciwym i przyjaznym. Przedszkolaki miały również możliwość wzięcia udziału w zajęciach plastycznych, kiedy to ozdabiały zakładki do książek w formie straszka, które zostały wyeksponowane w przedszkolnym holu. Uwieńczeniem spotkania był poczęstunek świeżym chlebem ze smalcem lub dżemem oraz ciepłą herbatą.

Edukacja regionalna wpływa na wszechstronny rozwój dziecka w każdej sferze: umysłowej, społecznej, moralnej i estetycznej. Dzięki niej dziecko wzbogaca wiedzę o swoim regionie, poznaje tradycje, zwyczaje i kulturę Śląska.

 

 

inf. nad. Ewa Kłosińska i Anna Siuda