To już 95 lat. Jastrzębska młodzież w hołdzie Powstańcom Śląskim

W 95 rocznicę III Powstania Śląskiego Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Jastrzębiu-Zdroju realizował projekt edukacyjny „To już 95 lat. Jastrzębska młodzież w hołdzie Powstańcom Śląskim”.

 

Uczniowie uczestniczyli w licznych przedsięwzięciach, dotyczących tak ważnych dla naszego miasta wydarzeniach. Warto wspomnieć, że ludzie tej ziemi masowo uczestniczyli w walkach o przyłączenie Górnego Śląska do odradzającej się II Rzeczpospolitej. Projekt rozpoczęliśmy od odwiedzin cmentarza przy kościele św. Katarzyny w Jastrzębiu-Górnym, gdzie znajdują się groby powstańców śląskich, a także grobowiec Józefa Witczaka, który obok brata Mikołaja, był jednym z dowódców trzech zrywów niepodległościowych z lat 1919-1920-1921. Następnie dwoje uczniów, Aleksandra Gibes i Dawid Wójcikowski, wzięło udział w wojewódzkim konkursie „Klasówka powstańcza”, uzyskując tytuły finalistów.

Kolejnym etapem projektu była wycieczka szkolna do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, gdzie młodzi jastrzębianie mogli w nowoczesny, multimedialny sposób, poznać przebieg powstań. Podsumowaniem projektu była akademia, w trakcie której nagrodziliśmy zwycięzców szkolnego konkursu na najlepszą prezentację multimedialną dotyczącą powstań. Zwyciężyły w nim Martyna Gorażdża i Dominika Potyrcha. Młodzież mogła również zobaczyć miejsca w Jastrzębiu, związane z główną tematyką, a także wysłuchać koncertu pieśni powstańczych, przygotowanego przez uczennice Annę Furgał i Dominikę Łozowską. Wyjątkową atrakcją był pokaz uzbrojenia i umundurowania powstańczego, udostępnionego nieodpłatnie przez Stowarzyszenie „Powstaniec Śląski” z Wodzisławia Śląskiego, za co serdecznie dziękujemy.

 

Mamy nadzieję, że duży udział młodzieży w projekcie, przyczynił się do rozpowszechnienia wiedzy o Powstaniach Śląskich i roli jastrzębian w zakończonych sukcesem trzech zrywach niepodległościowych.

 

Za realizację projektu odpowiedzialni byli nauczyciele historii: Alicja Kaczorowska, Ksenia Szymaniec oraz Paweł Czarnuch.