XVIII Jastrzębskie spotkania z lekturą szkolną

25 maja już po raz osiemnasty odbyły się Jastrzębskie Spotkania z Lekturą Szkolną. Jest to konkurs regionalny, który  organizuje Zespół Szkół nr 9 im. dra Mikołaja Witczaka przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej dla uczniów placówek specjalnych. Od kilku lat impreza odbywa się w „Masnówce”.

W tym roku na zaproszenie  odpowiedziały następujące placówki:

 • Zespół Szkół Specjalnych w Żorach,
 • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie,
 • Zespół Szkół nr 6 w Rybniku,
 • Zespół Szkół nr 10 w Jastrzębiu-Zdroju,
 • Zespół Szkół przy Szpitalu Rehabilitacyjnym w Jastrzębiu-Zdroju
 • gospodarze – Zespół Szkół nr 9 w Jastrzębiu-Zdroju.

Tegoroczne spotkania odbywały się pod hasłem „Niezwykli bohaterowie naszych lektur”,  tradycyjnie w trzech grupach: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły zawodowe,  prowadzonych przez nauczycieli języka polskiego – Renatę Sołtysik, Annę Kolwicz i Katarzynę Kolorz-Stylok.

W kategorii szkół podstawowych uczniowie poznali bohaterów książek:  Erica Knighta „Lassie, wróć!” ,  Macieja Orłosia „Kuba i Mela. Dodaj do znajomych” oraz  Roalda Dahla „Charlie i fabryka czekolady”. Uczestnicy  wykazali się kreatywnością przekładając tekst literacki na komiks oraz dobrą znajomością lekur podczas wykonywania różnych zadań.

Uczniowie gimnazjum spotkali się z Małym Księciem z książki Antoine de Saint-Exupery, wykazali się wiedzą o bohaterach powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy” oraz porównali siostry z dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna”.
W kategorii szkół zawodowych skupiono się na bohaterach powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis” – pozytywnych i negatywnych, oceniano postacie, analizowano postawę Marka Winicjusza i jego wewnętrzną przemianę. W związku z rokiem poświęconym Henrykowi Sienkiewiczowi uczniowie wykazali się wiedzą o życiu i twórczości pisarza, odczytywali informacje na osi czasu, reklamowali muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Konkursowe zmagania uwieńczone zostały sukcesami:

 • w grupie szkół podstawowych: I miejsce – szkoła przy Szpitalu Rehabilitacyjnym
  w Jastrzębiu-Zdroju, II miejsce –  szkoła  z ZS nr 10 i III miejsce –  szkoła z ZS nr 9;
 • w grupie klas gimnazjalnych: I miejsce – gimnazjum przy Szpitalu Rehabilitacyjnym,
  II miejsce-  gimnazjum  z ZS nr 9  i III miejsce – gimnazjum z ZS nr 10 w  Jastrzębiu-Zdroju ;
 • w Zasadniczych Szkołach Zawodowych: I miejsce – szkoła zawodowa z ZS w Żorach, II miejsce – szkoła zawodowa z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie, III miejsce – szkoła zawodowa z ZS nr 9 w Jastrzębiu-Zdroju.

Międzyszkolny konkurs to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim integracja uczniów, okazja do współpracy i dobrej zabawy. Niezwykli bohaterowie naszych lektur uczą i inspirują do działania, poznawania innych i samego siebie. Mamy nadzieję, że tak się stało w przypadku naszych uczestników – bohaterów XVIII Jastrzębskich Spotkań z Lekturą Szkolną.
inf. nad. Katarzyna Kolorz-Stylok