Wykład i… rodzinny autobus

W poniedziałek, 30 maja jastrzębianie mieli okazję wsiąść i przejechać przez centrum miasta specjalnym, ustrojonym plakatami i kolorowymi balonami autobusem, który promował ideę rodzicielstwa zastępczego.
Podczas bezpłatnego przejazdu pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej wraz z prezydentem miasta Anną Hetman i jej zastępcą, Januszem Budą wręczali pasażerom ulotki promocyjne i odpowiadali na pytania dotyczące możliwości niesienia pomocy dzieciom.
Autobus wyruszył w trasę o godz. 14.00 z zajezdni przy ul. Przemysłowej 1. Ta wyjątkowa akcja odbyła się pod hasłem „Autobusem prosto do Rodziny” w Dniu Rodzicielstwa Zastępczego. Swój kurs autobus zakończył na przystanku przy ul. 1 Maja, a następnie w sali diamentowej kompleksu Dąbrówka specjalny wykład poprowadziła dr Lidia Wollman.
Miesiąc maj związany jest z ideą popularyzacji rodzicielstwa zastępczego w naszym mieście. Promocja i organizacja Dni Rodzicielstwa pozwala na budowanie więzi pomiędzy rodzicami zastępczymi, dziećmi przysposobionymi, powierzonymi i biologicznymi oraz wzmocnienie pozycji rodzin w środowisku lokalnym.
Celem akcji jest rozwijanie alternatywnych form opieki nad dziećmi poprzez tworzenie zawodowych rodzin zastępczych. Ważnymi elementami akcji są także pozyskanie kandydatów na rodziny zastępcze, prowadzenie procesu diagnostyczno-kwalifikacyjnego kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, czy upowszechnianie i promocja alternatywnych i elastycznych form zatrudnienia, czyli pełnienie funkcji zawodowej rodziny zastępczej.

DSC_4415
fot. Maciej Gucik