„Tęcza” na tropie przygody

Członkowie Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Tęcza”  z Jastrzębie-Zdroju wraz z wolontariuszami rozpoczęli 4 czerwca realizację wspólnego Projektu „Wolontariat pracowniczy w Siemensie 2016”. Temat tegorocznego projektu brzmi: „Na Everest tropem przygody…”.

W związku z realizacją celów projektu, którymi są m.in. zaproponowanie dzieciom niepełnosprawnym i ich rodzicom ciekawych form spędzania czasu wolnego i dzielenie się wolontariuszy swoimi zainteresowaniami w zakresie turystyki krajoznawczej oraz wspinaczki skałkowej, beneficjenci wyjechali na wycieczkę do Mirowa i Bobolic.

 

„Szlakiem Orlich Gniazd” uczestnicy wyjazdu przeszli z Mirowa w stronę zamku w Bobolicach. Szlak prowadzi wyniosłą grzędą skalną, skąd można podziwiać przepiękne widoki na oba zamki oraz rozległą panoramę Jury. Jurajskie zamki w Mirowie i Bobolicach, mimo że zachowane do dziś w różnym stopniu, zachwycają przede wszystkim swoim malowniczym położeniem. Spacer wzbogacony został grą terenową, dzięki której uczestnicy zapoznali się z fauną i florą Jury, atrakcjami turystycznymi oraz charakterystyczną formacją skalną. W drodze powrotnej obserwowali wspinaczkę skałkową oraz uczestniczyli w zajęciach praktycznych (wiązanie węzłów, zakładanie uprzęży, pierwsze kroki na ścianie skalnej).

20160604_153124

U osób z niepełnosprawnością intelektualną przeważa myślenie konkretno-obrazowe, dlatego możliwość poznania nowych form rekreacji w naturalnym środowisku pomogło im w zapamiętaniu nowych informacji. Podczas imprezy były też warsztaty fotograficzne oraz liczne gry, zabawy ruchowe i plastyczne. Mając na uwadze ochronę środowiska zaplanowany grill odbył się w gospodarstwie agroturystycznym w Mirowie. Dla wszystkich uczestników wyjazdu przewidziano słodkie niespodzianki i nagrody rzeczowe. Piękna pogoda towarzyszyła przez cały dzień. Pełni wrażeń, dobrych humorów z zaszczepioną nową pasją beneficjenci w godzinach wieczornych powrócili do Jastrzębia-Zdroju.

tęcza2

Realizacja kolejnej części projektu przewidziana jest na wrzesień 2016 roku. Stowarzyszenie składa podziękowania wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w realizację w/w projektu.

 

Inf. i zdjęcia nad. Renata Sołtysik

Sekretarz Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Ich Rodziców „Tęcza”