Witczak po raz trzeci zawitał w Krakowie!

Za nami kolejna – 16 Wielka Parada Smoków. Zespół Szkół nr 9 im dr. M. Witczaka po raz trzeci współtworzył to barwne, „smocze” wydarzenie, które każdego roku gromadzi tysiące mieszkańców Krakowa i turystów z całego świata.

Tym razem za inspirację smoczych postaci, biorących udział w paradzie, posłużyła wyobraźnia europejskich mistrzów malarstwa. Twórcy smoków, którzy stanęli w konkury o Najpiękniejszego Smoka Parady bez wątpienia kolejny raz dowiedli swojej nieograniczonej fantazji i uwielbienia dla smoków.

Postać smoka, która nas zainspirowała, jest częścią ołtarza pędzla Carlo Crivelliego  „Matka Boska z jaskółką”. Miała nawiązać również do zwyczaju ludowego – praktykowanego na Śląsku, a upamiętniającego śmierć św. Jerzego, który został ścięty 23 kwietnia 303 r. w pod murami miejskimi Nikomedii. Warto podkreślić, że obrzęd ten był praktykowany jeszcze na początku XX w., lecz dziś już zupełnie zanikł… A szkoda, bo dziedzictwo niematerialne stanowi ważną część naszej tożsamości – mówią w Zespole Szkół nr 9.

IMG_7703

fot. Katarzyna Abrahamczyk

Chcąc przywrócić zapomniany zwyczaj uczniowie wraz z nauczycielami zaprojektowali smoka Ostropę, który został pokonany przez Św. Jerzego. Jemu też wdzięczna ludność śląska składała w podzięce dary.

– Dziękujemy wszystkim naszym przyjaciołom, którzy zaangażowali się w tworzenie tego przedsięwzięcia. Smok Ostropa do­tarł na Pa­ra­dę Smo­ków dzię­ki hoj­no­ści pani Małgorzaty Filipowicz – radnej miasta Jastrzębie-Zdrój, Ban­ku Spół­dziel­cze­go, Firmy Majster, pana Tomasza Michałowskiego oraz in­nych spon­so­rów, którzy chcieli po­zo­stać darczyńcami ano­ni­mo­wy­mi – dodali w ZS 9.

inf. nad. ZS 9