Rzeka wiedzy o ekologii

Wyjątkową ścieżkę edukacyjną otwarto dziś przy Centrum Edukacji Ekologicznej Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Ścieżka jest zlokalizowana na terenie oczyszczalni ścieków Ruptawa i ma za zadanie poszerzyć ofertę edukacyjną JZWiK.

Zwiedzanie ścieżki  skierowane jest głównie do szkół, a jego celem jest  podwyższenie świadomości ekologicznej oraz propagowanie pozytywnych działań ekologicznych.

– Chcemy dzieciom zaproponować, żeby żyć zgodnie ze zrównoważonym rozwojem. Korzystamy z dóbr natury, ale z myślą o przyszłych pokoleniach – wyjaśnia Izabela Wieczorek z Centrum Edukacji Ekologicznej.

Ścieżka liczy 14 stanowisk edukacyjnych.  Zwiedzający mogą obejrzeć film o środowisku naturalnym w interaktywnym infokiosu, zajrzeć pod mikroskop we wnętrzu głowy ryby, a także zobaczyć jak wytwarza się energia elektryczna za pomocą młyna wodnego.

sciezka2

fot. K. Abrahamczyk

W 1996 roku, na początku istnienia JZWiK, byłem z wizytą w wodociągach w Kopenhadze. Gdy zobaczyłem jakość wody, obiekty jakie tam mają i jak podchodzą do tematu oczyszczania, to pomyślałem, że to jest moje marzenie. Po 20 latach od tamtej wizyty mogę powiedzieć, że wodę w kranach mamy lepszą, mamy wyższe parametry jakości oczyszczania ścieków. Dziś otwieramy coś wyjątkowego, ścieżkę edukacyjną na europejskim poziomie – powiedział Tadeusz Pilarski, prezes JZWiK.

Celem wodociągów oprócz dostarczania wody, odbioru i oczyszczania ścieków jest też edukacja i ochrona środowiska naturalnego.

Ścieżka została  dofinansowana  ze środków  Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rocznie Centrum odwiedza 3,5 tysiąca dzieci i młodzieży.

 

<<Zobacz galerię zdjęć>>