Światowe Dni Młodzieży czas zacząć

Ponad rok przygotowań, dziesiątki spotkań, planowania, a to wszystko by jak najlepiej ugościć młodych pielgrzymów, którzy w Jastrzębiu-Zdroju będą mieli swój przystanek w drodze na Światowe Dni Młodzieży. W upamiętnienie tego wydarzenia na swój sposób przyłączył się także działkowicz Wiesław Kopeć.

Organizowane co dwa lata Światowe Dni Młodzieży odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie. Z tej okazji do Polski przyleci także Ojciec Święty Franciszek. Główne uroczystości w Krakowie poprzedzi szereg wydarzeń w diecezjach od 20 do 25 lipca. Do tegorocznych XXXI Światowych Dni Młodzieży od ponad roku przygotowuje się także Jastrzębie-Zdrój. Do archidiecezji katowickiej przybędą młodzi ludzie m.in. z Kolumbii, Meksyku, Tanzanii, Niemiec, Francji i Włoch. Archidiecezja planowo przyjmie 20 tys. pielgrzymów. Część z gości zawita właśnie do Jastrzębia. Rodziny z jastrzębskich parafii, które zgłosiły taką chęć, przyjmą pielgrzymów. Jednak by pokazać polską gościnę i odpowiednio powitać młodzież, miasto Jastrzębie-Zdrój wraz z jastrzębskimi diecezjami przygotowało na ten lipcowy czas wiele atrakcji. Dni w diecezjach będą okazją do odkrywania bogactwa lokalnego Kościoła i kraju, do którego przybyli. Będzie to również czas spotkań z parafiami, rówieśnikami i rodzinami, które ich ugoszczą.

Pierwszego dnia, czyli 20 lipca młodzi ludzie z różnych stron świata zostaną zakwaterowani w jastrzębskich rodzinach. Wieczorem w Parku Zdrojowym przewidziano koncert. Kolejny dzień to czas na mszę św. w parafiach, spotkania oraz zwiedzanie miasta. Dużo dziać się będzie w piątek 22 lipca. Wtedy też w hali widowiskowo-sportowej odbędzie się spotkanie gości, gospodarzy, a także mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Po mszy św. przybyłe grupy zaprezentują się. Na zakończenie wieczoru swój koncert da zespół gospel God’s Property. W niedzielę pielgrzymi przebywający w naszym mieście wezmą udział w Marszu dla życia i rodziny. Ten organizowany w Jastrzębiu-Zdroju od czterech lat marsz cieszy się coraz to większą popularnością. W tym roku przemarsz odbędzie się od parafii Miłosierdzia Bożego pod halę widowiskowo-sportową. Tutaj będzie można zobaczyć widowisko muzyczne pt. „Św. Franciszek”. W poniedziałek 25 lipca pielgrzymi udają do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Wydarzenia poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, a odbywające się w naszym mieście otwarte są dla wszystkich mieszkańców.

IMG_0007

Do Światowych Dni Młodzieży przygotowują się także jastrzębianie. Pan Wiesław Kopeć, który zawsze przy okazji dużych wydarzeń odbywających się w Polsce przyozdabia swoją działkę, tym razem także nie zawiódł. Działka pana Wiesława miała już swoje 5 minut podczas Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie czy Mistrzostw Świata w Siatkówce w Polsce w 2014 roku. Tym razem pan Wiesław postawił na logo ŚDM oraz flagi. – Chciałem tak ważne wydarzenie jak Światowe Dni Młodzieży w Krakowie upamiętnić na swój sposób. Wykonałem napis ŚDM oraz wstawiłem trzy flagi, Polską, Watykanu oraz z logo Światowych Dni Młodzieży – wyjaśnia pan Wiesław.