Z wizytą w wiosce indiańskiej

W Dzień Dziecka przedszkolaki  z naszego przedszkola wyjechały na wycieczkę do indiańskiej wioski w Tworkowie koło Raciborza. Tam dzieci mogły cofnąć się o kilka stuleci, przenieść się w odległą przeszłość.

Wioska ta oddaje realia autentycznej osady Indian  Wielkich Równin Ameryki Północnej (Siuks, Wrony, Czejenowie, Czarne Stopy). Dzieci poznały w bardzo przystępny sposób kulturę, zwyczaje, życie rdzennych  mieszkańców Ameryki Północnej. W tradycyjnych indiańskich namiotach – tipi, mogły zobaczyć, dotknąć przedmioty towarzyszące w codziennym życiu Indian (tradycyjne stroje, broń, zabawki, instrumenty, indiański grobowiec). Niesamowitym przeżyciem było karmienie i głaskanie małych kózek, króliczka i baranka.

przedszkolaki w wiosce indiańskiej

fot. arch. PP nr 6

Podczas pobytu w wiosce dzieci miały możliwość wypróbowania swoich umiejętności w tradycyjnych grach i zabawach zręcznościowych, takich jak strzelanie z łuku, rzut włócznią, drewnianą marchewką, połów ryb, tor przeszkód, polowanie na bizona.  Przy akompaniamencie prawdziwego indiańskiego fletu, dzieci wysłuchały indiańskiej legendy. Humory i piękna pogoda dopisywały nam przez cały pobyt, dlatego nikomu nie chciało się wracać. Dzieci przeżyły niezapomnianą przygodę i spełniły swoje dziecięce marzenia.

Monika Koszutkowska – nauczyciel PP nr 6.