Trochę wody dla ochłody

Wysokie temperatury nie odpuszczają, a w gorące dni pragnienie najlepiej ugasi woda. W naszym mieście każdy przechodzień może sobie zaserwować wodę z dystrybutora, czyli tzw. zdroju ulicznego. Te znajdują się przy al. Piłsudskiego oraz w Parku Zdrojowym.

Korzystanie z dystrybutora to doskonały sposób na orzeźwienie, a jak przekonują pracownicy Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, nasza „kranówka” jest bezpieczna dla zdrowia, zawiera cenne składniki mineralne, a także jest stale kontrolowana i co najważniejsze spełnia wszelkie standardy jakościowe.

Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji kupuje wodę pitną głównie z Północnomorawskich Wodociągów i Kanalizacji w Ostrawie i jeszcze niewielką część z GPW w Katowicach, z ujęcia w Goczałkowicach. Woda importowana zza południowej granicy, która płynie w naszych kranach pochodzi ze źródeł rzek Ostrawicy i Morawki w Beskidzie Śląsko-Morawskim, uchodzących za jedne z najlepszych w Europie.

Korzystamy z dwóch ujęć, które znajdują się ponad 500 m n.p.m. Zlewnia w 98% położona w lasach, została odseparowana od wpływu człowieka. Woda z tych terenów jest więc niemal krystaliczna, co sprawia, że praktycznie nie trzeba jej uzdatniać.