Nowe drużyny w PlusLidze

PlusLiga została rozszerzona do szesnastu zespołów, a zmianie ulega również system rozgrywek – o tytule najlepszej drużyny w kraju może zdecydować nawet „złoty set”.

Od nowego sezonu siatkarscy kibice w naszym kraju oglądać będą w akcji o dwie drużyny więcej, tak więc Jastrzębski Węgiel dodatkowo rozegra spotkania z ekipami GKS-u Katowice i Espadonu Szczecin.

Najważniejsze postanowienia siatkarskich władz to przede wszystkim poszerzenie składu ligi do szesnastu drużyn, wprowadzenie baraży, play-off o mistrzostwo tylko dla ekip z miejsc 1-4 po fazie zasadniczej, w meczach fazy play-off wprowadzenie dwumeczu, na takich samych zasadach jak w fazie pucharowej Ligi Mistrzów, czyli ze złotym setem przy równych punktach w dwumeczu.

W sezonie 2016/2017 zmianie ulegnie regulamin rozgrywek PlusLigi, zespół który na koniec sezonu zajmie ostatnie miejsce w lidze zagra baraż z pierwszą ekipą (spełniającą wymogi regulaminowe) z I ligi. Oznacza to powrót do systemu spadków i awansów.

Inna zmiana dotyczyć ma sezonu 2017/2018. Dwie drużyny, które zajmą ostatnie miejsca w PlusLidze automatycznie spadać będą do I ligi, natomiast drużyna z miejsca czternastego zagra baraż z zespołem I ligi. Tym samym od sezonu 2018/2019 skład ligi wrócić ma do obecnej liczby 14 drużyn.