Rowerzyści mogą odpocząć pod wiatą

Przy ul. Plebiscytowej i Gajowej w Boryni zostały ustawione wiaty odpoczynkowe dla rowerzystów, przy których znajdują się stojaki na rowery. Dwie wiaty zostały zakupione z budżetu sołeckiego za niespełna 30 tys. zł.

Leżące na pograniczu Płaskowyżu Rybnickiego i Pogórza Śląskiego Jastrzębie-Zdrój dla wielu jest wręcz idealnym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej. To tu, u wylotu Bramy Morawskiej, w terenie mocno górzystym, pełnym jarów i dolin można znaleźć wiele miejsc sprzyjających amatorom dwóch kółek.

 

Na obszarze całego miasta jest wiele szlaków rowerowych. A jeśli nawet w ciekawym miejscu trasa rowerowa nie została wytyczona, to miejscowi rowerzyści doskonale radzą sobie jeżdżąc wieloma innymi niemniej ciekawymi drogami – mówi Anna Hetman, prezydent miasta.

 

W rejonie naszego miasta jest wiele tras godnych polecenia – jednymi z najbardziej uczęszczanych przez mieszkańców są szlaki oznaczone kolorami żółtym oraz czerwonym wiodące w kierunku południowym. W słoneczny weekend, głównie w niedzielne popołudnia, drogi te są wręcz zapchane przez rowerzystów. Trasy te prowadzą przez niezwykle urocze zakątki naszego miasta oraz piękne, okoliczne wsie i sołectwa. Malowniczy beskidzki pejzaż rozciągający się na południowym horyzoncie wręcz zachęca do odwiedzania nie tylko pobliskich Zebrzydowic, Marklowic , Pielgrzymowic czy Kończyc, ale także górskich miejscowości – Cieszyna, Ustronia czy Wisły i to właśnie na rowerze. Trasy w kierunku Rybnika czy Żor, nie obfitują w tak wiele podjazdów, są też dobrą alternatywą na wycieczki w kierunku północnym. Mieszkańcy korzystający z dwóch kółek często wybierają się także do naszych południowych sąsiadów, a tras wiodących w kierunku chociażby Karwiny nie brakuje.

wiata2

fot. Robert Cebula

Miasto Jastrzębie-Zdrój jest też partnerem projektu pn. „Żelazny szlak rowerowy”. Obecnie został złożony wniosek o jego dofinansowanie w ramach polsko-czeskiego programu INTERREG V.