Gastrologia wzbogaciła się o wideogastroskop

Sprzęt wart ponad 300 tys. zł trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2. Fundatorem aparatury medycznej jest jastrzębski samorząd, który od lat w ten sposób wspiera placówkę, mimo że organem prowadzącym jest Urząd Marszałkowski.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 wzbogacił się o wideogastroskop EG-2990i. Zakupiony ze środków budżetu miasta sprzęt, prezydent Anna Hetman przekazała lecznicy 21 lipca.

Aparatura medyczna, czyli wideogastroskop EG-2990i z wyposażeniem w postaci systemu do archiwizacji i opisywania badań endoskopowych oraz automatycznej myjni (dezynfektora) do endoskopów trafiła na Oddział Gastrologiczno-Wewnętrzny.

Urządzenie pozwala dostrzegać różne, bardzo małe zmiany w błonie śluzowej, w przebiegu naczyń i daje gwarancję, że niczego nie przeoczymy. Ilość endoskopii co roku wzrasta, w tym roku do końca czerwca wykonaliśmy już ponad 900 badań – wyjaśnia Katarzyna Mrzygłód-Huras, lekarz zarządzający Oddziałem Gastrologiczno-Wewnętrznym.

Jest to nowoczesne, zaawansowane technologicznie urządzenie medyczne, służące między innymi do przeprowadzenia oceny endoskopowej i wykonywania badań diagnostycznych przewodu pokarmowego. Sprzęt jest kompatybilny z posiadanymi przez szpital urządzeniami medycznymi, tj.: procesorami obrazu oraz działającym w placówce elektronicznym systemem obiegu dokumentacji medycznej.

Szpital obejmuje swą opieką pacjentów zarówno z Jastrzębia-Zdroju jak i spoza naszego miasta. Wspieramy placówkę, ponieważ zależy nam na tym, żeby usługi były świadczone na jak najwyższym poziomie – podkreśla Anna Hetman, prezydent miasta. Sprzęt kosztował 342 806, 28 zł.