Od Rumpli do Frani

W Galerii Historii Miasta można zwiedzać wystawę czasową, na której prezentowane są dawne sprzęty do prania oraz inne przybory toaletowe.

Choć higiena na dawnej wsi nie odgrywała aż tak ważnej roli jak dziś, to jednak mnogość i różnorodność zebranych eksponatów, dotyczących procesu prania i czyszczenia odzieży, a także sposobów dbania o higienę, świadczy o rozwoju technik i sprzętów służących do tych czynności.

Na wystawie zaprezentowano narzędzia i urządzenia – drewniane, szklane, metalowe oraz marmurowe tary do prania, dzwon do prania, pralki ręczne, balie do mycia i prania, maglownice ręczne, magle korbowe, żelazka i inne.  Zdjęcia, które upiększają ekspozycję zostały wykonane przez fotografów z JKF „Niezależni”, a w sesji fotograficznej wystąpiły panie z Zespołu Folklorystycznego „Jastrzymbioki” i ich rodziny.

Wystawa ma pokazać jak bardzo zmienił się proces prania tkanin – od ręcznego mycia ubrań w stawie przy pomocy kijanek – drewnianych narzędzi w kształcie łopatki, którymi uderzano w materiał, by zrzucić brud po słynne Franie, które gościły w każdym domu w czasie PRL-u. Wystawa jest także okazją do poznania fenomenu żelazka z duszą, które mimo braku podłączenia do prądu służyło tak samo dobrze, jak współczesne.

DSC_9292 Od Rompli do Frani - Agata Krypczyk 2

Nie brakuje tam również środków czyszczący ch. Szare mydło, które kiedyś było najważniejszym elementem dbania o higienę, a także pudełka po pierwszych proszkach do prania. Płukanie, krochmalenie i bielenie – dziś to sprawy tak oczywiste, że zapomina się o ich istocie. Kiedyś te procesy były rytuałem. Czyściutką pościel i ubrania suszono przed domem w ogródku na żerdziach, płotach i sznurach przypiętych drewnianymi klamerkami. To wszystko zostało idealnie odwzorowane na ekspozycji.

Wystawę można zwiedzać do 21 października w Galerii Historii Miasta w Parku Zdrojowym przy ul. Witczaka 5. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 17.30, a do 11 września także w każda niedzielę w godzinach od 14.00 do 19.30.

DSC_9282 DSC_9284

fot. Agata Krypczyk