Młodzi innowatorzy z Jastrzębia-Zdroju

Nikt tak  szybko nie uczy się nowości i nie ma takiej wyobraźni jak dzieci. Nic dziwnego, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Jastrzębiu-Zdroju osiągnęli duży sukces podczas Gali Innowacji.

10 października uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ludwika Jerzego Kerna – Mateusz Lerke i Mateusz Kozłowski, zostali laureatami IX Ogólnopolskiego Konkursu „Młody innowator”. Wraz z opiekunem Barbarą Polnik i dyrektorem szkoły Agatą Madej brali udział w Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS 2016. Jury przyznało im srebrny medal za wynalazek – „Odśnieżarka X-TOPIX wykorzystująca zmianę stanu skupienia”.

Chłopcy uczęszczają obecnie do szóstej klasy szkoły podstawowej. Pasjonują się informatyką, fizyka i matematyką. Co będą robić w przyszłości? Na to pytanie nie potrafili jeszcze obecnie odpowiedzieć, jednak nie kryją, że mają wiele ciekawych pasji pozaszkolnych.

Mateusz Lerke uwielbia układać Kostkę Rubika, rozwiązywać problemy świata, a w wolnej chwili grywa w piłkę nożną w miejskim klubie. Zaś Mateusz Kozłowski jest fanem jaszczurek i patyczaków. Poza tym robi zdjęcia, uczy się programować, a dodatkowo ma czas na naukę gry na skrzypcach. Na pasję, którą jest tworzenie innowacyjnych pomysłów mających na celu rozwiązywać ludzkie problemy i pozytywnie wpływać na środowisko, przeznaczają bardzo dużo czasu po zajęciach. Jak widać nie marnują czasu.

SP 2 - AK (2)

Tworzenie nagrodzonego projektu trwało 5 miesięcy. Był to czas ciężkiej pracy nie tylko chłopców, ale także pani Barbary, która dzielnie pomagała w tym przedsięwzięciu. W projekt było zaangażowanych więcej osób, jednak nie wszyscy byli na tyle wytrwali, by zostać jak młodzi jastrzębianie do końca. Praca jednak opłaciła się. Oprócz wizyty na gali, chłopcy z opiekunką pojadą do Centrum Nauki Kopernik, gdzie będą mogli testować swój projekt. Mateusz Kozłowski zaś otrzymał szansę uczestniczenia w warsztatach rozwojowych z Programu Funduszu Krajowego na rzecz dzieci.

To jednak nie był pierwszy sukces tej szkoły, a talenty uczniów są dostrzegane w całej Polsce. Gratulujemy sukcesu, a chłopcom życzymy dużo powodzenia i pomysłów na kolejne wynalazki.

opracowanie i zdjęcia: Agata Krypczyk