Modlili się w intencji górników

W kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu-Zdroju metropolita katowicki abp Wiktor Skworc apelował o ład i uporządkowanie sytuacji w górnictwie.

W mszy barbórkowej wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz spółek górniczych. Nie zabrakło też licznych pocztów sztandarowych, ratowników górniczych i górników emerytowanych.

Metropolita zaapelował o utrzymanie miejsc pracy w branży. – Górnictwo to przede wszystkim ludzie, zintegrowane i przywiązane do tradycji środowisko, kultywujące chrześcijański etos pracy. Wszyscy, nie tylko mieszkańcy Górnego Śląska, nosimy w sercu pragnienie ładu gospodarczego i społecznego, stabilizacji i w miarę pewnej przyszłości. Oczekujemy więc zachowania miejsc pracy – nawet wtedy, jeśli trzeba będzie pogodzić się z „wygaszaniem” tych kopalń, w których eksploatacja stanie się niemożliwa czy wręcz śmiertelnie niebezpieczna – podkreślił hierarcha.

DSC_8216 DSC_8224

Modlono się o wsparcie górnictwa w tych niełatwych dla niego czasach, a także o szacunek dla ciężkiej pracy młodych osób ciągle narażonych na niebezpieczeństwo. Ponadto apelowano o zachowanie najwyższych środków bezpieczeństwa. Bo każdy zjazd pod ziemię to żywioł, który jest nieprzewidywalny. Wspomniano też górników, którzy odeszli na wieczną szychtę.

DSC_8251 DSC_8282 DSC_8360 DSC_8453.NEF

fot. Agata Krypczyk