Przedszkolaki poznały pracę górników

Z górnictwem, jednym z najstarszych zawodów związana jest wielowiekowa tradycja symboli, obrzędów i legend. Kultywowanie tej tradycji jest dla Ślązaków sprawą wyjątkową, nic więc dziwnego, że w szkołach i przedszkolach odbyły się różne spotkania z górnikami.

Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 2 wybrały się 22 listopada do Żor-Osin, do Centrum Regionalnego, aby tam zapoznać się z pracą górników. Po przyjeździe, dzieci przywitały panie ubrane w śląskie stroje. Przedszkolaki najpierw oglądały strój górniczy i czapki, których pióropusze miały różne kolory oraz poznały ich znaczenie. Później wysłuchały opowiadania o święcie górników „Barbórce” i sposobach obchodzenia tego wyjątkowego dnia na Śląsku.

Dzieci mogły również zobaczyć prawdziwy węgiel i „zwiedzić” kopalnię, która skonstruowana została  na dole w piwnicy. Podczas zwiedzania przedszkolaki spotkały Skarbnika – Ducha kopalni, który, jak głosi legenda dawniej ostrzegał górników przed niebezpieczeństwami i pomagał im w razie potrzeby. Oglądając kopalnię dzieci słuchały o tym, jak kiedyś górnicy ciężko pracowali i jak zdobywany był węgiel.

20161117_130450

Przedszkolaki brały też udział w zabawach muzycznych, tematycznie związanych z regionem Śląska, a na zakończenie wykonały prace plastyczne z użyciem węgla drzewnego. Zajęcia w Żorach pozwoliły dzieciom z przedszkola bliżej zapoznać się z zawodem górnika, sposobem jego pracy, wzbogacić wiedzę o pochodzeniu węgla i jego właściwościach. Wszystko to poprzez doskonałą zabawę.

20161117_130812