Skarbnik i Barbórka

Dzieci z Publicznego Przedszkola nr 6 miały okazję poznać pracę górnika nie tylko z podręczników, ale także z wycieczki, którą niedawno odbyły do żorskiego Centrum Regionalnego.

30 listopada dzieci z grup III i IV  wybrały się na wycieczkę do Centrum Regionalnego w Żorach na zajęcia regionalne pt.: ,,Górnicze skarby”. Pierwszym punktem zajęć było spotkanie z górnikiem w stroju galowym oraz panią w tradycyjnym śląskim stroju. Górnik wprowadził obecnych chłopców w tajniki swojej pracy oraz pasował ich na górników, a dziewczynki miały możliwość przygotować tradycyjne śląskie kanapki ze smalcem. Przedszkolaki poznały czarny diament wydobywany ze śląskiej ziemi – czyli węgiel.

20161130_091732

Następnie dzieci odbyły wizytę w zainscenizowanej kopalni, gdzie dowiedziały się o istnieniu dobrego ducha kopalni – Skarbnika oraz miały okazję go spotkać podczas wycieczki do „kopalni”. Po smacznym poczęstunku i wypiciu ciepłej herbaty, rozpoczęła się kolejna część zajęć. Dzieci tworząc górniczą kolejkę, udały się wraz z paniami na zajęcia plastyczno-taneczne. W tej części spotkania miały okazję wziąć do ręki bryłę węgla, stworzyć obraz malowany węglem oraz przenieść się oczami wyobraźni w życie górnika.

Nie zabrakło też dobrej zabawy i tańców z Karlikiem i Karolinką. W trakcie całych zajęć dzieci bawiły się wspaniale. Z całą pewnością zajęcia w żorskim Centrum Regionalnym zapadły dzieciom w pamięć. Na pamiątkę otrzymały broszurki, „Bajtel” zawierające szereg ilustracji i zadań.

20161130_102412

Nadesłały: Ewa Kłosińska, Anna Siuda, oprac. AK