Barwny orszak przemierzył ulice miasta

Z trzech stron świata podążali do Betlejem pokłonić się nowonarodzonemu Królowi trzej mędrcy. Na pamiątkę tego wydarzenia przez ulicę naszego miasta przeszedł Korowód Trzech Króli, a na ich czele Kacper, Melchior i Baltazar –  przedstawiciele trzech kontynentów – Afryki, Azji i Europy.

Mieszkańcy w kolorowych strojach i z koronami na głowach udali się kilka minut po 12.00 w rejon parkingu przy kinie Centrum. Tam odbył się koncert orkiestry działającej przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz solistek z zespołu Wiolinki.

Święto Trzech Króli obchodzone jest 6 stycznia. Od kilku lat dzień ten jest wolny od pracy. Trzech Króli to najstarsze święto, które obchodzone jest w kościele już od IV wieku po narodzeniu Jezusa. Jego właściwa nazwa to Święto Objawienia Pańskiego. Jest w niej opis tego, jak za czasów króla Heroda do Jezusa przybywają mędrcy ze Wschodu. Byli to ci, którzy wówczas zajmowali się astronomią, śledzili gwiazdy. Ich uwagę przykuła gwiazda betlejemska. Królami zostali nazwani w III wieku, a ich imiona Kacper, Melchior i Baltazar są umowne. Objawienie Pańskie oznacza, że mędrcy symbolizowali cały świat, także pogan, którzy składają pokłon Jezusowi. Trzej Królowie mieli przynieść w darze Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę. W wielu miastach w Polsce w tym m.in. w naszym mieście dzień Objawienia Pańskiego świętowany jest przez Orszak Trzech Króli: uliczne jasełka, połączone ze wspólnym kolędowaniem rodziców i dzieci.

 

fot. Agata Krypczyk