Wystawa masek obrzędowych

Na nowej ekspozycji w Miejskim Ośrodku Kultury – Galerii Historii Miasta będzie można zobaczyć ponad 40 masek obrzędowych z kolekcji Stanisława Wojtyły z Żabnicy.

Chociaż maski funkcjonowały w polskiej tradycji ludowej od dawna, do dziś zwyczaj ich zakładania przez zespoły kolędnicze przetrwał w niewielu miejscowościach m.in. na Żywiecczyźnie. Co roku w godny czas, czyli w okresie grudnia i stycznia we wsiach Beskidu Żywieckiego spotkać można grupy kolędników. Ci kolorowi i hałaśliwi przebierańcy obchodzą domostwa w celu zapewnienia odwiedzanym ludziom szczęścia i wszelkiej pomyślności.

W zależności od miejsca i czasu, w którym kolędnicy chodzą wymienić można następujące grupy: Mikołaje z Istebnej (6 grudnia), Herody i Szlachcie (w dniu św. Szczepana czyli 26 grudnia) czy Dziady noworoczne (Sylwester i Nowy Rok). Na wystawie w GHM zobaczyć będzie można drewniane maski Dziadów noworocznych, a wśród nich maski: diabłów, śmierci, Żydów, Cyganów, kominiarzy, sznurkarzy czy wiejskiego matoła. Wystawa uzupełniona zostanie plakatami związanymi z kulturą Beskidu Żywieckiego autorstwa prof. Michała Klisia z katowickiej ASP oraz fotografiami z tegorocznego widowiska Dziadów noworocznych z Żabnicy.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 12 stycznia, o godz. 17.00. Wstęp jest bezpłatny.

Wystawę będzie można zwiedzać do 17 marca.

 

fot. Irena Lerch