Amazonki zorganizowały dzień otwarty

Rak piersi to nie wyrok. Choć chorobie nie zawsze udaje się zapobiec, można z nią wygrać. Najlepszym przykładem na to są kobiety, które przeżyły nowotwór, skupione w Stowarzyszeniu Jastrzębskich Amazonek „Amazonki”. 28 lutego zaprosiły wszystkich zainteresowanych do Centrum Organizacji Pozarządowych na dzień otwarty.

Każda z nas – Amazonek – ma swoją historię rozpoznania choroby. Najtrudniejszym momentem zazwyczaj jest diagnoza w gabinecie lekarskim. Zostajemy w tym momencie same, bez wsparcia, z wątpliwościami i pytaniami jak to się stało, a także niepewnością co przyniesie przyszłość – mówiły panie podczas spotkania.

 

Kiedy przychodzi czas uspokojenia, trzeba podjąć walkę, by pokonać chorobę. Szpital, operacja, chemia, radioterapia stają się codziennością. Ale w całym tym procesie chorobowym, nie brakuje obok życzliwych osób. Są: rodzina, przyjaciele, wsparcie psychoonkologa, terapeuty i nowe znajome Amazonki ze Stowarzyszenia.

 

Klub Amazonek, zrzeszający panie po zabiegu mastektomii, powstał w 1995 roku z inicjatywy chirurga Janusza Jastrzębskiego i Wandy Miłoś. Szybko okazało się, że taka organizacja jest wręcz niezbędna. To tutaj kobiety, które walczą z rakiem piersi, mogą liczyć na duchowe wsparcie, pomoc psychologa i rehabilitanta.

 

Najważniejszym elementem w ruchu Amazonek jest praca ochotniczek. To one najlepiej wiedzą, ile znaczy pomocna dłoń, gdy kobieta walczy z rakiem piersi, jak ważne jest, by obok był ktoś, kto zrozumie strach, ból i przerażenie towarzyszące chorobie. Szczególna wartość takich spotkań polega na tym, że ochotniczka opiera się na własnym doświadczeniu.

 

Nasze Amazonki to kobiety pogodne, uśmiechnięte, radosne, pełne życia i pomysłów, dbające o swój wygląd, zaangażowane w działania na rzecz Stowarzyszenia i środowiska lokalnego. Bierzemy udział w szkoleniach, warsztatach, prelekcjach, które pozwalają pogłębiać naszą wiedzę i dzielić się nią z innymi – podkreślały uczestniczki wtorkowego spotkania.

 

Siedziba klubu mieści się w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Wrzosowej 12A. To tutaj Amazonki spotykają się w poniedziałki i wtorki w godz. od 16.00 do 18.00, a w w godz. od 15.00 do 18.00.

 

fot. arch. Stowarzyszenie Jastrzębskich Amazonek „Amazonki”