Zabytkowa wanna już po renowacji

Znaleziona w Parku Zdrojowym kolejna wanna z czasów uzdrowiskowych jest już po renowacji. Teraz urządzenie wygląda tak jak przed laty. Prace konserwatorskie pochłonęły 12,5 tys. zł i zostały sfinansowane z budżetu miasta.

Dzielnica Zdrój, będąca wizytówką naszego miasta, ciągle kryje wiele tajemnic. Co jakiś czas odnajdywane są tu kolejne pouzdrowiskowe skarby. Na jeden z nich, spacerując po parku, trafił jastrzębianin Marek Wróbel. Okazała się nim wanna pochodząca z okresu przedwojennego.

 

Wannę udało się wydobyć i jest już po konserwacji. Na razie trafiła do Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego, a kiedy zakończy się rewitalizacja Parku Zdrojowego, to właśnie tutaj znajdzie swoje miejsce – mówi Barbara Mirecka, naczelnik Wydziału Architektury Urzędu Miasta.

 

O znalezisku niewiele wiadomo. Podobnych urządzeń zachowało się kilka, ale nie ma na ich temat żadnych pewnych źródeł, bądź są one szczątkowe. Wszelkie publikacje dotyczące kurortu często zawierały opisy sposobów leczenia uzdrowiskowego czy solanki, natomiast o wannach żeliwnych i lastrykowych wiadomo niewiele.

 

Więcej można przeczytać w marcowym numerze miesięcznika Jastrząb.