Dzieci poznały zwyczaj darcia pierza

Grupa Krasnoludków i grupa Niedźwiadków z Publicznego Przedszkola nr 2 uczestniczyła w zajęciach, które 1 marca odbyły się w Centrum Edukacji Regionalnej w Osinach. Zgodnie z tematem zajęć, który brzmiał: „Szkubaczki”, dzieci zapoznane zostały z dawnym zwyczajem darcia pierza przez kobiety wiejskie oraz z obrzędami towarzyszącymi tej pracy. Każde dziecko mogło spróbować skubania pierza.

Dzieci zdobyły wiedzę na temat gatunków ptaków, z których pozyskiwane są pióra, zaprezentowane zostały przykłady różnego wykorzystywania i zastosowania piór (sprzątanie, zamiatanie, odkurzanie). Niebywałą atrakcją dla dzieci były zabawy z wykorzystaniem poduszek, siennika, pierzyn i łóżka, które dawno temu były wyposażeniem każdej wiejskiej chaty. Odbyła się również nauka pisania gęsim piórem – każde dziecko wykonało swój, według własnego pomysłu obrazek za pomocą tej techniki.

 

IMG_20170301_092534

 

W czasie warsztatów dzieci zostały ugoszczone herbatką i chlebem z dżemem, który dzieci zjadały z wielkim smakiem. Podczas warsztatów artystycznych przedszkolaki zaproszone zostały do odegrania wybranych scenek z bajki pt. „Brzydkie kaczątko”, do których przygotowana była scenografia i pomysłowe kostiumy dla dzieci. Na zakończenie każda grupa wykonała prace plastyczną – gąskę – z którą dzieci wróciły do przedszkola.

 

Inf. i zdjęcia Monika Uja