Szymborska górą!

W poniedziałek, 13 marca w Zespole Szkól Handlowych odbyła się trzecia edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Kobiecej dla gimnazjów. W zmaganiach młodych deklamatorów wzięło udział 17 uczniów z siedmiu gimnazjów.

Pierwsze miejsce zdobyła uczennica Gimnazjum im. K. Miarki w Świerklanach, Agata Przeliorz, za porywająca interpretację wiersza Agnieszki Osieckiej „Ja mam szczęście do wszystkiego”. Na drugim miejscu uplasował Paweł Pastwa z Gimnazjum nr 6, recytujący wiersz Wisławy Szymborskiej „Rozmowa z kamieniem”, a na trzecim Paweł Kapłon z Gimnazjum Sióstr Salezjanek, który zaprezentował się również w wierszu szacownej noblistki „Niektórzy lubią poezję”. Dwa równorzędne wyróżnienia zdobyły: Sara Adler z Gimnazjum nr 11 i Paulina Wawrzyńczyk z Gimnazjum w Mszanie. W finale konkursu nagrody wręczyła konkursu Dyrektor ZSH, Alicja Brzózka.

Aż dziesięć osób wybrało do swego konkursowego występu wiersze Wisławy Szymborskiej, a oprócz jej tekstów recytowano Agnieszkę Osiecką, Beatę Ostrowską, Barbarę Wrzesińską i Annę Achmatową.  Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez: Wydział Informacji, Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój i przez Księgarnię „Autorską”. Natomiast pozostali  uczestnicy i nauczyciele, którzy przygotowujący uczniów do konkursu, otrzymali pamiątkowe gadżety, również ufundowane przez wspomniany wyżej wydział Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój. Poczęstunek przygotowano z funduszy Rady Rodziców ZSH. Organizacją konkursu zajęli się poloniści: Ewa Marzec i Andrzej Ślakowski oraz Daria Kiełkowska, odpowiedzialna za dekoracje imprezy.

inf./fot.  ZSH