Dzień Osób z Zespołem Downa

Gwarno i kolorowo – tak było w miniony wtorek w Parku Zdrojowym. To za sprawą wyjątkowego dnia.

We wtorek (21.03) uczniowie Zespołu Szkół Nr 9 im. Dr. Mikołaja Witczaka wspólnie z członkami Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ”Bury Miś” spotkali się z uczniami Zespołu Szkół przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym i dziećmi z Przedszkola Specjalnego. Korowód uczestników w kolorowych skarpetkach  z czerwonymi i niebieskimi balonami, trąbkami i grzechotkami zwrócił uwagę mieszkańców miasta barwnym transparentem informującym o Światowym Dniu Zespołu Downa! Święto to ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, obecnie jest objęte patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych ma na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

IMG_2619

Elementem łączącym uczestników były różne (nie od pary) kolorowe skarpetki. Wspólna zabawa z chustami animacyjnymi, piosenki, tańce, malowanie kolorowych papierowych skarpetek to czas radosnego świętowania. Rada Rodziców ZS nr 9 na zakończenie poczęstowała wszystkich cukierkami i była to przysłowiowa kropka nad „i”.

Do wszystkich szkół naszego miasta wysłane zostały zaproszenia do udziału w światowym Dniu Zespołu Downa poprzez założenie przez uczniów 2 różnych, kolorowych skarpetek, a zdjęcia z tej akcji by były zamieszczone na stronach internetowych szkół. Osoby z Zespołem Downa są takie same jak inni ludzie  – chociaż nie, trochę się różnią, są absolutnie życzliwe wobec wszystkich i to zupełnie bezinteresownie! I takiej postawy wszystkim życzymy! – mówią organizatorzy.