Jastrzębski Węgiel walczy o finał PlusLigi!

W meczu ostatniej kolejki rundy zasadniczej Jastrzębski Węgiel pokonał Łuczniczkę Bydgoszcz 3:0 i zapewnił sobie prawo gry w półfinale mistrzostw Polski. W nim jastrzębianie zmierzą się z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle.
Mecz ostatniej kolejki w ramach rundy zasadniczej rozgrywek PlusLigi był jednostronnym widowiskiem. Jastrzębski Węgiel w trzech setach rozprawił się z przedostatnią drużyną ligi, która w jastrzębskiej hali nie była w stanie zagrozić świetnie dysponowanym gospodarzom. Najlepszym zawodnikiem spotkania uznano Salvadora Hidalgo Olivę, który nadal zdecydowanie przewodzi w klasyfikacji najlepiej punktujących i atakujących PlusLigi.
Zwycięstwo z Łuczniczką zapewniło jastrzębianom awans do czołowej czwórki ligi, która walczyć będzie o tytuł Mistrza Polski. W półfinale Jastrzębski Węgiel spotka się z aktualnym mistrzem kraju, ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Pierwsze spotkanie odbędzie się w Jastrzębiu-Zdroju w piątek, 7 kwietnia, a rewanż 12 kwietnia w Kędzierzynie.

Reguły gry w fazie play off są następujące:

Faza play-off: w fazie play off o tytuł mistrza Polski grają zespoły, które po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek zajęły w tabeli miejsca od 1 do 4. Rywalizacja o tytuł Mistrza Polski obejmuje dwie rundy. W I oraz w II rundzie zespoły rozegrają dwumecze według następujących zasad: gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. Gospodarzami drugich spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli. Za wygranie meczu 3:0 lub 3:1 drużyny otrzymują 3 punkty meczowe, za wygranie meczu 3:2 drużyna wygrywająca otrzymuje 2 punkty meczowe, a drużyna przegrywająca 1 punkt meczowy. Gdy stan rywalizacji w meczach, po rozegraniu drugiego spotkania wyniesie 1:1, o zwycięstwie w dwumeczu decyduje większa liczba punktów meczowych. Przy równej liczbie punktów meczowych będzie rozgrywany „złoty set” – tzn. set do 15 punktów z dwoma punktami przewagi jednej z drużyn (zakończenie seta i meczu następuje przy wyniku 15:13, 16:14, 17:15, 18:16 itd.). Zwycięzcy rywalizacji zagrają w rundzie II o miejsca 1-2, pokonani o miejsca 3-4.

MVP: Salvador Hidalgo Oliva.

Jastrzębski Węgiel – Łuczniczka Bydgoszcz 3:0 (25:17, 25:21, 25:19)

Jastrzębski Węgiel: Muzaj, Kampa, Boruch, Kosok, Oliva, De Rocco, Popiwczak (libero) oraz Bachmatiuk, Sobala, Strzeżek.

Łuczniczka Bydgoszcz: Nowakowski, Rohnka, Yudin, Filipiak, Sieńko, Sacharewicz, Czunkiewicz (libero) oraz Szczurek, Bobrowski, Jurkiewicz.