50 lat minęło… Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 4

31 marca odbyły się obchody 50. lecia Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ludwika Jerzego Kerna. Święto poprzedziły miesiące przygotowań i pracy nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i rodziców.

W uroczystości wzięli udział byli dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, dyrektorzy wielu szkół i placówek oświatowych, rodzice, przyjaciele i sponsorzy szkoły, a także uczniowie i licznie przybyli absolwenci szkoły. Pojawili się również przedstawiciele poprzednich rad rodziców.

Obchody 50. lecia rozpoczęły się uroczystą mszą św. dziękczynną w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z udziałem pocztu sztandarowego. Homilię wygłosił ks. proboszcz Antoni Pudlik. Następnie zaproszeni goście udali się do Domu Zdrojowego.

DSC_1038

DSC_1014 DSC_1020

Dyrektor Agata Madej swoje przemówienie rozpoczęła od przywitania przybyłych osobistości, a także przypomniała osoby, które na przestrzeni lat tworzyły kadrę dyrektorską. Podkreśliła, że historia szkoły to powód do dumy, a obchodzony jubileusz jest okazją do wyrażenia słów uznania wszystkim, którzy byli zaangażowani w proces kształcenia młodzieży w tej szkole. Przypomniała miedzy innymi słowa Stefana Kisielewskiego „Wspomnienia – to skarb, ale trzeba umieć je odkurzać”.

Jubileusz szkoły to okazja do wspomnień, które, choć minione, zawsze pozostają w naszej pamięci. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część swojego życia. Z tej okazji swoimi wspomnieniami i refleksjami podzielili się absolwenci naszej jubilatki, a wśród nich Barbara Dolniak – Wicemarszałek Sejmu RP. Przypomniała wszystkim, że lata szkolne są jednymi z najpiękniejszych. – Szczególnie ważna jest pierwsza szkoła. To w niej zaczynamy poszerzać horyzonty myślenia, uczymy się otwartości i ciekawości świata. Dla mnie takim miejscem była Szkoła Podstawowa nr 4 w Jastrzębiu-Zdroju. Dziś z wielką przyjemnością uczestniczę w uroczystości jubileuszowej z okazji 50. lecia jej powstania. Powrót do mojej szkoły podstawowej sprawił, że wróciło wiele pięknych wspomnień. Wierzę, że podobne zdobędą kolejne pokolenia jej absolwentów – podkreśliła.

DSC_1032

Równie pięknie wypowiadali się o „czwórce” jej absolwenci: dr Tadeusz Kania, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, czy Janusz Ogiegło były prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój. Ciepłe słowa i życzenia wielu sukcesów w kolejnych latach działalności popłynęły z ust prezydenta miasta Anny Hetman, Posła na Sejm Krzysztofa Gadowskiego, a także przedstawicieli instytucji i przybyłych dyrektorów jastrzębskich szkół, którzy na ręce dyrektora szkoły złożyli gratulacje, kwiaty i upominki.

DSC_1138

W części artystycznej można było podziwiać zarówno uczniów, jak i nauczycieli, którzy zaprezentowali ciekawy program artystyczny. Zaproszeni goście mogli obejrzeć multimedialną historię szkoły w postaci kroniki filmowej, klip filmowy o współczesnej szkole, scenki teatralne, piosenki, tańce, a także przedstawienie utworu Ludwika Jerzego Kerna „Mądra poduszka” w wykonaniu nauczyciel i uczniów naszej szkoły. Nagrodą były wielkie brawa i słowa uznania od uczestników uroczystości.

DSC_1105

W dalszej części obchodów jubileuszu szkoły wszyscy zgromadzeni udali się do budynku Szkoły Podstawowej nr 4 na zwiedzanie okolicznościowej wystawy oraz poczęstunek. Z tej okazji zostały wykonane liczne dekoracje i prezentacje. Dużym zainteresowaniem cieszyły się tablice absolwentów, historia szkoły, zdjęcia z poprzednich jubileuszy, tablice przedstawiające wydarzenia z życia szkoły, albumy, wspomnienia absolwentów, księga absolwentów, kroniki szkolne sprzed lat. Ku pamięci minionych 50 lat istnienia placówki została opracowana monografia naszej szkoły i księga wszystkich jej absolwentów. Do jubileuszu nawiązywały także specjalnie zaprojektowane pamiątki okolicznościowe, którymi mogliśmy obdarować gości. Wspólne spotkanie zaproszonych gości, obecnego i dawnego grona pedagogicznego oraz pracowników szkoły zakończyło uroczystości jubileuszowe. W miłej, serdecznej atmosferze byli uczniowie szkoły wspominali dawne czasy  z wychowawcami, opowiadali anegdoty, robili pamiątkowe fotografie w budynku. Podziwiali odnowioną szkołę.

DSC_1130

Dla potomnych przygotowana została „Kapsuła czasu”, zawierająca pamiątki z okresu 50. lecia szkoły, która została zakopana na terenie przylegającym wokół placówki z przesłaniem do jej otwarcia za kolejnych 50 lat.

DSC_1250

tekst nadesłany i zdjęcia: Barbara Polnik